Bezpieczne wakacje

...by wakacje pozostawiły tylko miłe wspomnienia

Już dzisiaj w wielu szkołach oficjalnie zakończył się rok szkolny. Dla dzieci i młodzieży rozpoczęły się upragnione wakacje. To czas wypoczynku i wytchnienia od codziennych obowiązków również dla dorosłych. Bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

Tegoroczne wakacje na pewno będą inne niż wszystkie. Na obszarze RP nadal występuję stan epidemii. Oznacza to, że w dalszym ciągu musimy przestrzegać zaleceń związanych z ograniczaniem rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Jedną z ważniejszych jest zasada dystansu społecznego, czyli zachowanie 2-metrowych odstępów od innych osób. Podróżując środkami komunikacji zbiorowej, wchodząc do urzędu czy do sklepu należy obowiązkowo zasłaniać usta i nos.

Jak co roku częstochowska drogówka zadba o bezpieczeństwo podróżujących drogami naszego miasta i powiatu. Patrole policjantów w białych czapkach będą zwracali uwagę nie tylko na prędkość, z jaką poruszają się pojazdy, ale również na stan techniczny pojazdu, liczbę przewożonych osób oraz to, czy podróżni przestrzegają obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w fotelikach. Ponadto profilaktycy przeprowadzą w wielu placówkach oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych prelekcje dotyczące bezpiecznych na drodze.

Nad bezpieczeństwem wypoczywających nad wodą będą czuwali policjanci z prewencji. Patrole piesze, konne oraz przewodnicy z psami służbowymi. W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” mundurowi będą zwracali uwagę na to, w jaki sposób korzystamy z kąpielisk wodnych i czy przestrzegamy zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Policją zachęcają również, aby podczas wakacji korzystać z aplikacji "Moja Komenda", która ułatwia lokalizowanie komend i komisariatów Policji. Aplikacja zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów policyjnych obiektów. Dzięki temu będąc nawet w miejscu, którego dobrze nie znamy, z łatwością odnajdziemy najbliższą jednostkę policji i skontaktujemy się z nią jednym kliknięciem.

WARTO WIEDZIEĆ!

Zabezpiecz swój dom przed włamaniem

  • Planując urlop rozważ zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Tam będą bezpiecznie czekały na twój powrót.

  • Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Zainwestuj w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki renomowanych firm, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu.

  • Poproś sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas twojej nieobecności zaopiekowała się domem/ mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiaj kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy kwiatkiem.

  • Za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu zamykaj drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włącz alarm. Warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.

  • Miej też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wyjazdu zamieszczaj dopiero po powrocie.

Na drodze

  • Planując wycieczkę rowerową czy pieszą należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie i używać odblasków, by być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego:

  • pieszy ubrany w ciemne spodnie i ciemną bluzę widoczny jest z odległości około 20-25m;

  • pieszy ubrany w jasną odzież widoczny jest z odległości około 30-35m;

  • pieszy ubrany w odzież z elementami odblaskowymi lub w kamizelkę odblaskową widoczny jest z odległości 150- 300m.

Obowiązki kierującego względem pieszego:

  • w strefie zamieszkania pieszy może się poruszać swobodnie po całej przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym wypadku)

  • pieszy ma pierwszeństwo znajdując się na przejściu dla pieszych

  • zabrania się omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych

  • zabrania się wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim.

Obowiązki pieszego:

  • przed wejściem na jezdnię należy się rozejrzeć i upewnić, że zostaliśmy dostrzeżeni przez kierowcę i możemy bezpiecznie przejść na drugą stronę.

  • znajdując się na jezdni, dla własnego bezpieczeństwa należy zachować czujność i upewnić się, czy nie zmieniły się warunki na drodze i bez względu na posiadane pierwszeństwo pamiętać o obserwacji pojazdów.

Podczas wypoczynku nad wodą zwróćmy szczególną uwagę na dzieci bawiące się na brzegu i w wodzie, pływajmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych, a wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką sprawdźmy wcześniej ich stan techniczny, upewnijmy się, czy na wyposażeniu jednostki jest sprawny sprzęt ratunkowy taki jak: koło i kamizelki ratunkowe. Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych o przewidywanej porze powrotu.

W sieci coraz częściej zrobimy zakupy oraz skontaktujemy się z rodziną i znajomymi. Często też internet stanowi podstawowe źródło wiedzy o COVID-19. Oszuści tylko czekają, by to wykorzystać. Tworzą fałszywe strony, na których oferują produkty, mające nas uchronić przed zakażeniem. Cyberprzestępcy rozsyłają też fałszywe e-maile i sms-y. Po kliknięciu w załącznik lub link zostajemy przekierowani na fałszywą stronę (która od prawdziwej różni się np. tylko jedną literą w adresie www), gdzie najczęściej dochodzi do wyłudzenia danych przez nieświadomego użytkownika lub zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem.
Uważajmy również na wiadomości od osób, podszywających się pod naszych znajomych na portalach społecznościowych, mające na celu wyłudzenie kodu BLIK wygenerowanego przez aplikację bankową. Uważajmy na internetowe zbiórki pieniędzy - również w ten sposób oszuści mogą wyłudzić od nas pieniądze.

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony