Wiadomości

„STOP HEJT” ze studentami Politechniki Częstochowskiej

Data publikacji 24.02.2023

Słowo „hejt” stało się tak powszechne, że zna je już chyba każdy. Jednak czy każdy wie, jakie niesie zagrożenia? Czym jest hejt? Jakie niesie za sobą zagrożenia? I dlaczego w sieci należy być rozważnym i ostrożnym w wyrażaniu swoich nienawistnych i negatywnych opinii? O tym z częstochowskimi studentami rozmawiał profilaktyk z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Głównym celem, jaki przyświeca profilaktykom z wydziału prewencji jest przede wszystkim zapobieganie negatywnym skutkom nieprzemyślanych zachowań. Jednym z obszarów ich działania, jest profilaktyka związana z bezpieczeństwem w sieci. „Ogólnopolski dzień walki z depresją” był doskonałą okazją, by porozmawiać z młodzieżą o hejcie.

Młodszy aspirant Kamil Sowiński spotkał się wczoraj ze studentami Politechniki Częstochowskiej i przeprowadził prelekcję dotyczącą hejtu, jako zagrożenia bezpieczeństwa człowieka. Celem działań realizowanych wspólnie z władzami uczelni było podniesienie świadomości zarówno studentów jak i ich opiekunów o zagrożeniach oraz skutkach, jakie niesie za sobą hejt, agresja i przemoc rówieśnicza. Podczas spotkania studenci dowiedzieli się jak przeciwdziałać i reagować na akty przemocy i nienawiści wobec drugiego człowieka oraz gdzie szukać pomocy w przypadku takiego zagrożenia.

Każda forma przemocy niesie za sobą falę negatywnych skutków dla ofiary. W zależności od powagi zdarzenia, indywidualnej wrażliwości ofiary czy okoliczności, w jakich doszło do przemocy, skutki mogą być bardzo różne. Osoba doświadczająca cyberprzemocy musi borykać się z poczuciem bezradności, spadkiem poczucia własnej wartości, lękiem, spadkiem nastroju, problemami z koncentracją. Zdarzają się sytuacje, które kończą się próbą samobójczą. Niestety coraz więcej takich przypadków wiąże się właśnie z agresją rówieśniczą i hejtem w internecie. Dlatego należy przeciwdziałać wszelkim możliwym formom cyberprzemocy.

Wyśmiewanie i kompromitujące komentarze w skrajnych przypadkach mo doprowadzić młodego człowieka do zaniżonej oceny, depresji, a nawet próby targnięcia się na swoje życie.
Warto porozmawiać z dzieckiem o hejcie i wzbudzać od najmłodszych lat zarówno poczucie własnej wartości, jak i szacunek do drugiej osoby. Ofiara hejtu musi mieć pewność, że nie jest sama, a działania jej oprawcy wynikają wyłącznie z jego kompleksów.

  • na zdjęciu sala z siedzącymi na krzesłach studentami, na środku stoi policjant i przeprowadza prelekcję
  • zdjęcie grupowe studentów z policjantem na terenie uczelni
  • na zdjęciu grupa studentów z policjantem pozują przed wejściem do budynku stojąc za radiowozem
Powrót na górę strony