Bezpieczeństwo kobiet

„Bądźmy silne i bezpieczne” nie tylko od święta

Dzisiaj mł. insp. Dariusz Kiedrzyn Komendant Miejski Policji w Częstochowie wspólnie ze swoim zastępcą mł. insp. Mariuszem Strzeleckim, prezydentem miasta Krzysztofem Matyjaszczykiem, dyrektorem Miejskiego Szpitala Zespolonego doktor Wojciechem Koniecznym i prezesem ZGM TBS Pawłem Koniecznym zainaugurował akcję „Bezpieczna kobieta” pod hasłem „Bądźmy silne i bezpieczne”. Celem działań jest promocja bezpiecznych postaw wśród mieszkanek miasta.

Z okazji Dnia Kobiet dzisiaj na Placu Biegańskiego zamiast symbolicznego kwiatka mieszkanki Częstochowy otrzymały bezpłatny poradnik o tym, jak być bezpieczną w domu, w podróży, w Internecie czy na spacerze. To efekt kampanii profialktyczno-edukacyjnej zainicjowanej przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Częstochowie, prowadzonej wspólnie z Komendą Miejską Policji w Częstochowie, Urzędem Miasta Częstochowy, Miejskim Szpitalem Zespolonym i Stowarzyszeniem „Częstochowskie Amazonki”.
Broszura informacyjna powstała z myślą o kobietach i dla kobiet, by wiedziały jak się zachować w sytuacji zagrożenia ich bezpieczeństwa oraz jak zadbać o swoje zdrowie.

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2021 roku 4586 kobiet padło ofiarą przestępstwa co stanowiło 45,5% wszystkich pokrzywdzonych mieszkańców miasta i powiatu. Kobiety najczęściej padały ofiarą przestępstwa zgwałcenia (92%), znęcania się (65,9%) i gróźb karalnych (51,2%) - warte podkreślenia jest to, że na 495 osób dotkniętych przemocą domową, ponad 400 to kobiety.

Pamiętajmy, że przemoc domowa to przestępstwo, które niekiedy zamyka się w czterech ścianach i przez długi czas nikt tak naprawdę o nim nie wie. Dlatego bardzo często częstochowska policja organizuje i włącza się w akcje informacyjne i kampanie profilaktyczne, by podnieść świadomość mieszkańców Częstochowy o tym jakie zachowania wyczerpują znamiona przestępstwa przemocy w rodzinie i dlaczego tak ważne jest reagowanie na każdy jej przejaw. Najważniejsza jest zmiana mentalności osób i społecznych stereotypów, które usprawiedliwiają sprawców i hamują działanie zarówno osób dotkniętych przemocą jak i jej świadków. Tylko zatrzymanie przemocy umożliwia skuteczne udzielenie pomocy jej ofiarom. Informacje zawarte w poradniku mają pomóc czytelniczkom w tym, by nie bały się poprosić o pomoc.

Dzisiaj na Placu Biegańskiego w Częstochowie odbyła się inauguracja kampanii, w której udział wziął Komendant Miejski Policji w Częstochowie młodszy inspektor Dariusz Kiedrzyn oraz jego zastępca młodszy inspektor Mariusz Strzelecki, prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk ze swoim zastępcą Jarosławem Marszałkiem, prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Częstochowie Paweł Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego doktor Wojciech Konieczny, aspirant Ewelina Stępień – Hajda z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie Mariusz Sikora, przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Częstochowy Dariusz Kapinos, zastępca Przewodniczącego Komisji Zdrowia Rady Miasta Częstochowy Ewa Lewandowska i prezes Częstochowskich Amazonek Elżbieta Markowska.

Inicjatywa ta ma przypomnieć i uświadomić kobiety jakimi zasadami powinny się kierować, by były bezpieczne.

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony