Policjanci po służbie

...bo Policjantem się po prostu jest…

Kolejny pijany kierowca został wyeliminowany z ruchu dzięki czujności będącego po służbie policjanta. 6 grudnia sierż. Krzysztof Osiewacz ujął 52-letniego mieszkańca powiatu kłobuckiego, który kierował pojazdem, mając prawie 4 promile alkoholu w organizmie. W dodatku mężczyzna wsiadł za kierownicę pomimo dożywotniego zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. O jego dalszym losie zdecyduje teraz sąd.

Policjant z Komisariatu I Policji w Częstochowie przejeżdżał przez powiat kłobucki, gdy zauważył volkswagena poruszającego się całą szerokością jezdni. Sierżant Krzysztof Osiewacz nie miał wątpliwości, że kierujący tym samochodem stwarzał realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jadąc swoim prywatnym samochodem, zajechał drogę kierującemu volkswagenem, wymuszając jego zatrzymanie. Gdy funkcjonariusz podszedł bliżej, polecił kierującemu wyłączyć silnik i wysiąść z samochodu. 52-latek, który siedział za kierownicą volkswagena, był kompletnie pijany – nie potrafił się wysłowić i się zataczał. Patrol kłobuckiej drogówki, który przyjechał na miejsce, przeprowadził badanie na zawartość alkoholu w organizmie kierującego. 52-latek miał prawie 4 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponadto okazało się, że wsiadł za kierownicę pomimo dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Dzięki właściwej reakcji policjanta zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym zostało wyeliminowane, a nieodpowiedzialny kierowca odpowie teraz za swoje czyny przed sądem. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy do mieszkańców, by reagowali widząc, jak pijany wsiada za kierownicę. Nie bójmy się też zadzwonić na Policję, jeśli zachowanie innego kierowcy na drodze wzbudzi nasze przypuszczenia, że może znajdować się w stanie nietrzeźwości.

Kierowco! Wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu możesz wyrządzić krzywdę sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Alkohol prowadzi do:

  • zmniejszenia szybkości reakcji;
  • ograniczenia pola widzenia;
  • błędnej oceny odległości i szybkości;
  • błędnej oceny własnych możliwości i znacznego obniżenia samokontroli i koncentracji;
  • rozproszenia uwagi oraz senności.

Bądź odpowiedzialny. Piłeś? Nie jedź!

 

  • na zdjęciu policjant siedzi w radiowozie na siedzeniu kierowcy
Powrót na górę strony