Rok pieszego 2022

Uwaga! Piesi! Apelujemy o ostrożność!

W ubiegłym roku pomimo spadku liczby zdarzeń drogowych z udziałem pieszego, wzrosła niestety liczba ofiar śmiertelnych wśród tej grupy użytkowników dróg. W 56 wypadkach drogowych zginęło 8 pieszych, a 49 zostało rannych. Główną przyczyną wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu. W styczniu br. doszło już do 8 wypadków z udziałem pieszych użytkowników dróg, w wyniku których 1 osoba poniosła śmierć. Apelujemy o rozsądek za kierownicą i ostrożność przy przechodzeniu przez jezdnię.

Policjanci z częstochowskiej drogówki podczas codziennej służby dbają o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, zwracając szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ta grupa osób jest szczególnie narażona na poważne obrażenia w przypadku zderzenia z pojazdem. W ubiegłym roku aż 40% ogółu ofiar śmiertelnych stanowili piesi. Dlatego oprócz działań kontrolno-represyjnych na drogach miasta i powiatu, mundurowi przede wszystkim chcą zapobiegać skutkom nieodpowiedzialnych zachowań. Dzisiaj rozmawiali z pieszymi o bezpieczeństwie i rozdawali odblaski, by byli widoczni na drodze.

W 2021 roku na drogach Częstochowy i powiatu doszło do 56 wypadków z udziałem pieszych, w wyniku których 56 osób odniosło obrażenia ciała, a 8 osób poniosło śmierć. Najwięcej zdarzeń z udziałem niechronionego uczestnika ruchu drogowego policjanci odnotowali na drogach powiatowych. Prawie 80% wypadków drogowych miało miejsce na terenie miasta Częstochowy, gdzie zginęło 5 osób. 3 pieszych zginęło na terenie gmin: Koniecpol, Mykanów i Rędziny.

Na wyznaczonych przejściach dla pieszych doszło do 27 wypadków, co stanowi 48,21% ogółu wypadków z udziałem pieszego, w których 29 osób zostało rannych, a 2 poniosły śmierć. Dla porównania, w analogicznym okresie 2020 roku na przejściach dla pieszych doszło do 41 wypadków, w których 39 osób zostało rannych, a 2 poniosły śmierć.

W okresie od stycznia do grudnia 2021 roku na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie doszło do 16 wypadków spowodowanych nieprawidłowym zachowaniem pieszego uczestnika ruchu drogowego. Główną przyczyną było nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem. Jeśli zaś chodzi o zachowanie kierującego, to najwięcej wypadków spowodowali kierowcy, którzy nie ustąpili pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Nietrzeźwi piesi byli sprawcami 9 zdarzeń drogowych, gdzie w 3 wypadkach 1 osoba została ranna, a 2 odniosły śmiertelne obrażenia.

13 wypadków drogowych z udziałem pieszego spowodowali kierujący w wieku od 40 do 59 lat. W tych wypadkach 14 osób zostało rannych, a 1 poniosła śmierć. Ofiarami natomiast najczęściej byli seniorzy powyżej 60 roku życia.

Kierowco!

  • w strefie zamieszkania pieszy może się poruszać swobodnie po całej przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym wypadku)
  • pieszy ma pierwszeństwo wchodząc i znajdując się na przejściu dla pieszych
  • zabrania się omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych
  • zabrania się wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim.

Niechroniony uczestniku ruchu drogowego pamiętaj - przechodząc przez ulicę gdy nie ma sygnalizacji świetlnej:

  • możesz przejść tylko w miejscach oznaczonych pasami – wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m
  • zanim przejdziesz, zatrzymaj się. Zawsze przed wejściem na jezdnię rozejrzyj się i upewnij się, czy możesz bezpiecznie przejść na drugą stronę (spójrz w lewo, potem w prawo i znowu w lewo. Przechodząc przez ulicę nie trać pojazdów z oczu, bądź czujny)
  • przechodź przez jezdnię pewnym krokiem i zachowaj ostrożność, nie korzystaj ze smartfona, skup swoją uwagę na tym, co się dzieje na drodze
  • nigdy nie wbiegaj na jezdnię i nie przebiegaj przez nią

Każdy niechroniony uczestnik ruchu drogowego powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo i widoczność na drodze. Zgodnie z art 11 prd pieszy poruszający się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych. Jednak dla własnego bezpieczeństwa odblaski powinniśmy nosić na każdej drodze, zawsze o każdej porze dnia.

Ku przestrodze publikujemy zdjęcie z wypadku, do którego doszło 7 stycznia 2022 roku w Nieradzie, gdzie kierujący vw śmiertelnie potrącił 92-letniego pieszego, przechodzącego przez jezdnię.

samochód volksaweg z uszkodzoną szybą po potrąceniu pieszego

  • policjantka z policjantem w kamizelkach odblaskowych przekazuje opaski odblaskowe pieszym na chodniku
  • policjantka w kamizelce odblaskowej przekazuje opaski odblaskowe pieszym na chodniku
  • policjantka w kamizelce odblaskowej przekazuje opaski odblaskowe pieszym na chodniku
  • policjantka z policjantem w kamizelkach odblaskowych przekazuje opaski odblaskowe pieszym na chodniku
  • policjantka z ręcznym miernikiem prędkości mierzy prędkość samochodów przy przejściu dla pieszych
  • policjantka z ręcznym miernikiem prędkości mierzy prędkość samochodów przy przejściu dla pieszych
Powrót na górę strony