Rok pieszego 2021

Czy wiesz jak poprawić swoje bezpieczeństwo na drodze? Zadbaj o swoją widoczność.

Policjanci z częstochowskiej drogówki codziennie dbają o niechronionych uczestników ruchu drogowego. Strzegą ich bezpieczeństwa na drogach i prowadzą akcje profilaktyczno-edukacyjne, by przypominać i uświadamiać jak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, by każdy szczęśliwie dotarł do celu. 1 października, w Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków policjanci rozdawali odblaski, by poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na drodze.

Bezpieczeństwo na drogach to sprawa nas wszystkich – pieszych, rowerzystów, kierowców… W dużej mierze zależy ono od nas samych. Częstochowska policja każdego dnia prowadzi liczne działania, eliminując z ruchu osoby, które zagrażają bezpieczeństwu. Oprócz działań kontrolno-represyjnych profilaktycy spotykają się również z dziećmi i młodzieżą, ponieważ w myśl przysłowia: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” najważniejsze jest zapobieganie tragicznym skutkom wypadków drogowych, a więc profilaktyka od najmłodszych lat.

1 października, w Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków, częstochowska drogówka rozdawała pieszym i rowerzystom opaski odblaskowe informując jakie znaczenie dla naszego bezpieczeństwa ma nasza widoczność. Ciemne ubrania, kaptury, parasole mogą źle wpłynąć na widoczność, a tym samym bezpieczeństwo pieszych i kierujących jednośladami, dlatego warto pamiętać o elementach odblaskowych nie tylko po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, gdzie są obowiązkowe, ale także w mieście.

Niechroniony uczestniku ruchu drogowego pamiętaj, że żaden samochód w miejscu się nie zatrzyma, więc daj szanse kierowcy się dostrzec i przed wejściem na jezdnię upewnij się, że możesz ją bezpiecznie pokonać. Szanuj swoje życie i zdrowie i noś odblaski.

Uwaga!

Samochód, poruszający się po drodze po zmroku z włączonymi światłami mijania oświetla około 40m jezdni, a pieszy ubrany w ciemne ubrania bez elementów odblaskowych widoczny jest z odległości około 20-25 metrów. To zdecydowanie za mała odległość, by kierowca zdążył wykonać manewr ominięcia pieszego lub tym bardziej zatrzymania pojazdu. Dlatego podstawowym wyposażeniem każdego pieszego i rowerzysty powinny być odblaski, które mogą zwiększyć jego widoczność do 150 a nawet 300 metrów.

Apelujemy o ostrożność i nie wchodzenie na jezdnię bez upewnienia się, że można ją bezpiecznie pokonać.

  • policjant z kobieta pochylają się nad wózkiem - policjant przekazuje opaskę odblaskową dziecku, które siedzi w wózku
  • policjant przed przejściem dla pieszych rozmawia z 2 dziewczynami
  • policjant przy przejściu dla pieszych rozmawia z pieszą

Film odblaski.mp4

Pobierz plik odblaski.mp4 (format mp4 - rozmiar 24.17 MB)

Nagranie audio audiodeskrypcja.wav

Pobierz plik audiodeskrypcja.wav (format mp3 - rozmiar 450.04 KB)

Powrót na górę strony