Rok pieszego 2021

Działania Bezpieczny Pieszy w Częstochowie

W ubiegły piątek częstochowska drogówka przeprowadziła działania "Bezpieczny Pieszy". Mundurowi ujawnili 58 wykroczeń popełnionych przez kierujących i 2 popełnione przez pieszych. Apelujemy o ostrożność.

Policjanci z ruchu drogowego na co dzień szczególnie dbają o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ta grupa jest najbardziej narażona na wypadki, ponieważ nie chronią ich pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne czy karoseria samochodu. Dlatego w zderzeniu z pojazdem zazwyczaj odnoszą poważne obrażenia.

W ubiegły piątek częstochowska drogówka bacznie przyglądała się zachowaniom kierujących względem pieszych oraz zwracała uwagę czy niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nie łamią przepisów. Policjanci ukarali 60 uczestników ruchu - najwięcej kierowców przekroczyło prędkość w rejonie przejść dla pieszych, 1 kierujący omijał pojazd, który się zatrzymał by ustąpić pierwszeństwa pieszym na przejściu, a 1 wyprzedzał na pasach. Piesi natomiast nie stosowali się do sygnalizacji świetlnej i przechodzili w miejscach niedozwolonych.

Apelujemy o rozwagę i przestrzeganie obowiązujących przepisów!

Przechodząc przez jezdnię pamiętaj o swoim bezpieczeństwie:

 • Nie przechodź przez ulicę „z marszu”, zatrzymaj się i oceń sytuację.
 • Zawsze, niezależnie od tego gdzie przechodzisz (także na światłach): spójrz w lewo, potem w prawo, znów w lewo. Nic nie jedzie – przechodzisz. Jeśli samochód nie zwalnia czekaj, nawet gdy masz zielone światło.
 • Stosuj zasadę szczególnej ostrożności, przecież może się zdarzyć, że kierowca będzie nietrzeźwy albo zachowa się jak nieodpowiedzialny pirat drogowy. Masz za dużo do stracenia żeby mu udowodnić, że to ty masz pierwszeństwo.
 • Uważaj szczególnie wtedy gdy jest zła widoczność na drodze, czyli: o zmroku, w nocy,  w czasie deszczu albo śniegu. Noś odblaski! Zadbaj o to, by inni mogli cię w porę dostrzec.
 • Nigdy nie przechodź w miejscu gdzie kierowcy nie spodziewają się pieszych, np. tam gdzie barierki oddzielają jezdnię od chodnika.
 • Nie wchodź nagle na jezdnię zza przeszkody: żywopłotu, zaparkowanego pojazdu, czy autobusu, który zatrzymał się na przystanku.
 • Jeśli przechodzisz przez jezdnię dwupasmową zawsze upewnij się czy przepuszczą cię samochody jadące na wszystkich pasach ruchu.
 • Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
 • Poza przejściem możesz pokonać jezdnię tylko pod warunkiem, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa lub utrudnienia ruchu pojazdów.
 • Będąc na jezdni poza przejściem ustępuj pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi idź drogą najkrótszą.
 • Zabrania się: przebiegania przez jezdnię, przechodzenia w miejscu o ograniczonej widoczności, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby.

 

 • 4 policjantów stoi przed przejściem dla pieszych
Powrót na górę strony