Policja apeluje do użytkowników dróg!
W związku z dynamicznym wzrostem liczby wypadków śmiertelnych na drogach Częstochowy i powiatu, częstochowska drogówka apeluje do uczestników ruchu drogowego o wyobraźnię za kierownica i rozsądek na drogach.
Od początku roku na częstochowskich drogach doszło do 23 wypadków drogowych, w których 24 osoby zginęły, w tym 7 pieszych, 3 rowerzystów i 4 kierujących jednośladem. Dla niektórych to tylko statystyka, ale tak naprawdę pod każdą liczbą kryją się ludzkie tragedie. To 24 dramaty rodzin, bliskich i znajomych. Dlatego apelujemy o rozwagę i przestrzeganie obowiązujących przepisów. Kierowcy, noga z gazu! Piesi, rozglądajcie się zanim wejdziecie na ulicę! Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego - dbajcie o swoje bezpieczeństwo!
Pieszy uczestniku ruchu drogowego:
-
Przed wejściem na jezdnię upewnij się, że bezpiecznie przejdziesz na drugą stronę - rozejrzyj się kilkukrotnie i upewnij, że wszyscy kierowcy cię dostrzegli i ustąpią ci pierwszeństwa.
-
Będąc na środku jezdni, rozejrzyj się raz jeszcze.
-
Nigdy nie wchodź na przejście dla pieszych wprost pod koła nadjeżdżającego pojazdu – samochód się w miejscu nie zatrzyma, a ty odniesiesz poważne obrażenia.
-
Bądź ostrożny i przezorny. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania.
-
Pamiętaj, że najwięcej pieszych ginie właśnie na pasach.
-
Bądź widoczny na drodze i dla własnego bezpieczeństwa noś odblaski o każdej porze, nawet na obszarze zabudowanym.
Kierowco:
-
Nie zawsze prędkość dopuszczalna oznacza prędkość bezpieczną!
-
Poruszaj się z prędkością, która zapewnia panowanie nad pojazdem oraz jest dostosowana do natężenia ruchu i obowiązujących limitów prędkości.
-
Dostosuj technikę jazdy do panujących na drodze warunków atmosferycznych.
-
Używaj wyobraźni i przestrzegaj przepisów.
Pamiętaj o zmiennych warunkach atmosferycznych, które maja ogromy wpływ - zwłaszcza jesienią - na twoje bezpieczeństwo na drodze:
Opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok, mokra, często pokryta liśćmi, a przy tym śliska jezdnia to czynniki pogarszające warunki drogowe. Jedne powodują duże ograniczenie widoczności, drugie zaś zdecydowanie wydłużają drogę hamowania. Zwiększoną czujność zachować należy w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia może tam być szczególnie śliska.
Właśnie w tym okresie warto skontrolować stan ogumienia w samochodzie (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach) oraz jego oświetlenie (prawidłowość ustawienia świateł mijania i drogowych). Zauważalnym problemem jest również poruszanie się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza. Zamiast często używanego przełączenia “auto”, kierujący powinien ręcznie włączyć światła mijania.
Zbliżający się okres jesienno – zimowy charakteryzuje się także koniecznością zmniejszenia prędkości z jednoczesnym zwiększeniem odległości od pojazdu poprzedzającego. Zachowanie odpowiedniego odstępu między pojazdami jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Im większy dystans pomiędzy pojazdami, tym dłuższy czas na reakcję w przypadku niespodziewanej sytuacji i większe szanse na uniknięcie kolizji.
Przyjmuje się, że odstęp ten powinien wynosić w metrach tyle, ile połowa wartości liczbowej prędkości z jaką się poruszamy. Dla przykładu, jeśli poruszamy się z prędkością 50km/h, to odległość od poprzedzającego pojazdu powinna wynosić około 25 m. Jeśli nasza prędkość wynosi 100km/h, bezpieczna odległość wyniesie około 50m. A gdy poruszamy się autostradą, gdzie prędkość dopuszczalna to 140km/h powinniśmy utrzymywać odległość równą odległości między dwoma słupkami hektometrycznymi.
Zdjęcia zamieszczone poniżej opublikowane zostały ku przestrodze.