Pierwsza połowa wakacji w policyjnych statystykach
Za nami pierwsza połowa wakacji. Dla większości był to czas intensywnych podróży i wypoczynku. Niestety nie wszyscy szczęśliwie wrócili do swoich domów. Od 26 czerwca do 31 lipca na drogach naszego miasta i powiatu zginęły 4 osoby.
Od rozpoczęcia wakacji na drogach miasta i powiatu częstochowskiego doszło do 497 zdarzeń drogowych, w tym do 43 wypadków, w których śmierć poniosły 4 osoby – 1 pieszy, 1 rowerzysta i 2 motocyklistów. W pierwszej połowie wakacji 2020 roku zginęły 2 osoby, w tym 1 pieszy i 1 użytkownik samochodu. Najczęstszą przyczyną wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa i nadmierna prędkość.
Z pozoru to tylko liczby, ale pamiętajmy, że za każdą z nich kryje się ludzkie życie i niewyobrażalna tragedia rodziny oraz najbliższych. Pamiętajmy o wspólnym bezpieczeństwie. Na drogach jesteśmy bowiem odpowiedzialni nie tylko za swoje życie, ale również życie innych uczestników ruchu. Kierujmy się wzajemnym szacunkiem, zasadą ograniczonego zaufania, i pamiętajmy, że pośpiech na drodze wciąż zbiera śmiertelne żniwo.
Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o ostrożność i rozsądek na drodze.
Pieszy uczestniku ruchu drogowego:
-
Znajdując się na drodze, zachowaj czujność oraz kieruj się zasadą ograniczonego zaufania i ostrożności.
-
Przed wejściem na jezdnię upewnij się, że bezpiecznie przejdziesz na drugą stronę - rozejrzyj się kilkukrotnie i upewnij, że wszyscy kierowcy cię dostrzegli i ustąpią ci pierwszeństwa.
-
Będąc na środku jezdni, rozejrzyj się raz jeszcze.
-
Przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa i zachowaj czujność, mając na uwadze to, że niestety nie wszyscy kierujący przestrzegają przepisów i kierują się rozsądkiem oraz wyobraźnią na drodze.
Rowerzysto:
-
Kieruj się zasadą ograniczonego zaufania i przestrzegaj obowiązujących przepisów na drodze.
-
Zadbaj o stan techniczny i prawidłowe wyposażenie roweru.
-
Nie zapominaj o bezpieczeństwie własnym, dlatego każdy rowerzysta i pieszy powinien zakładać kask ochronny i odblaski, by zadbać swoja widoczność.
-
Pamiętaj, w pierwszej kolejności korzystaj z drogi dla rowerów, a na samym końcu dopiero z jezdni.
-
Miej na względzie to, że żaden samochód w miejscu się nie zatrzyma, dlatego zanim wjedziesz na przejazd dla rowerzystów zatrzymaj się, rozejrzyj i upewnij, że kierujący cie dostrzegli i możesz bezpiecznie pokonać jezdnię.
Motocyklisto:
-
Respektuj przepisy obowiązujące na drodze.
-
Nie przekraczaj dopuszczalnej prędkości.
-
Nie wciskaj się między pojazdy.
-
Nie przeceniaj swoich umiejętności, kierując jednośladem.
-
Zadbaj o widoczność na drodze - używaj elementów odblaskowych na odzieży.
-
Nie wyprzedzaj "na trzeciego".
-
Pamiętaj, że drogi publiczne to nie są tory wyścigowe.
-
Zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania i ostrożności.
-
Zawsze jeździj w kasku i odpowiedniej odzieży.
Kierowco:
-
Dostosuj prędkość z jaką się poruszasz do warunków panujących na drodze – są to warunki atmosferyczne jak ograniczona widoczność czy śliska nawierzchnia, ale również warunki wynikające na przykład z czasowej zmiany organizacji ruchu. Prędkość musi być dostosowana nie tylko do limitów obowiązujących na danej drodze, ale też do umiejętności kierowcy. Jest to bardzo ważne, by w nagłej sytuacji móc zapanować nad pojazdem, a jak wiemy im większa prędkość na liczniku, tym łatwiej utracić nad nim panowanie.
-
Zachowaj szczególną ostrożność, gdy zbliżasz się do przejścia dla pieszych. Zwolnij i przewiduj sytuacje na drodze. Piesi muszą czuć się bezpiecznie wchodząc i będąc już na przejściu dla pieszych.
-
Kierujący samochodem przed wykonaniem jakiegokolwiek manewru powinni przynajmniej 2 razy spojrzeć w lusterko, by upewnić się, że taki manewr będzie bezpieczny.
-
Podróżując samochodem zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa, a dzieci do 150cm wzrostu przewoź w foteliku ochronnym.
-
Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa.
-
Bądź wyspany i wypoczęty. Zmęczenie jest twoim wrogiem i stanowi poważne zagrożenie.
-
Równie ważne jest zwracanie uwagi na motocyklistów czy rowerzystów i nie wymuszać pierwszeństwa przejazdu. Takie zachowania najczęściej kończą się dla użytkowników jednośladów tragicznie.