Piłeś! Nie jedź! Pomyśl o sobie i innych
Bezpieczeństwo na drogach to nie tylko prawidłowa infrastruktura drogowa, warunki pogodowe czy też stan techniczny pojazdów. Decydujący wpływ na bezpieczeństwo ma człowiek i to on jest czynnikiem sprawczym wielu wypadków. W ostatnim czasie coraz więcej słychać o nietrzeźwych kierujących, którzy spowodowali wypadek. Pijany kierowca stanowi zagrożenie na drodze nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Wciąż apelujemy do kierowców o to, aby miejsce za kierownicą zajmowały w pojazdach jedynie osoby bezwzględnie trzeźwe. Nawet najmniejsza ilość alkoholu pogarsza możliwość prawidłowej oceny zagrożeń, osłabia zdolność do szybkiej reakcji, obniża refleks czy zawęża pole widzenia. To wszystko powoduje zagrożenie dla nas, naszych bliskich oraz innych użytkowników dróg. Niestety, niektórzy wciąż pozostają głusi na te apele, a statystki wypadkowe z udziałem pijanych kierowców są bezwzględne.
Od początku roku na częstochowskich drogach doszło do 84 zdarzeń drogowych w tym 15 wypadków w których 14 osób zostało rannych a dwie poniosły śmierć. W każdym przypadku sprawcą tych zdarzeń był kierujący po alkoholu. Aby ograniczyć i wyeliminować jak największą ilość nietrzeźwych kierujących podczas codziennej służby częstochowscy policjanci kontrolują i sprawdzają stan trzeźwości kierowców. W tym roku zatrzymali już 378 kierujących pod wpływem alkoholu.
Do tragicznego w skutkach wypadku, gdzie sprawcą był nietrzeźwy kierujacy doszło w minioną niedzielę. 24-latek kierując pojazdem Skoda podczas manewru wyprzedzania doprowadził do zderzenia z rowerzystką. Na skutek odniesionych obrażeń 16-latka zmarła w szpitalu. Kierowca miał 1,7 promila alkoholu. Wczoraj Sąd Rejonowy w Częstochowie tymczasowo aresztował podejrzanego na trzy miesiące.
W dniu dzisiejszym w trakcie prowadzonej ogólnopolskiej akcji "Prędkość", której głównym celem jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości, policjanci zwracają uwagę na każde zachowania niezgodne z prawem. Przy zachowaniu środków ostrożności przede wszystkim sprawdzają trzeźwość kierowców.
PAMIĘTAJMY!
Bezpieczeństwo na drogach to nasza wspólna sprawa! Reagujmy, gdy widzimy nietrzeźwą osobę za kierownicą i informujmy o tym Policję. Dzięki naszej reakcji, być może nie dojdzie do tragedii na drodze.
KIEROWCO!
- Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 2!
- W sytuacji, gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sąd może wymierzyć mu karę nawet 12 lat więzienia.
- Ponadto sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na okres 15 lat.
- Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Sąd obligatoryjnie nakłada na takiego kierowcę świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych.