Bezpieczeństwo ruchu drogowego

W wakacje o bezpiecznej drodze do szkoły

Data publikacji 19.08.2020

Za 2 tygodnie koniec wakacji. Większość uczniów rozpocznie nowy rok szkolny i zasiądzie w szkolnych ławach. Dla Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego - podkom. Sebastiana Tyrasa zbliżający się czas to okres wzmożonej pracy częstochowskiej drogówki, która przed 1 września zwróci uwagę na infrastrukturę drogową w rejonie szkół, a od 1 września będzie czuwała przede wszystkim nad bezpieczeństwem uczniów, nauczycieli i rodziców w tych miejscach. By rozpropagować działania na terenie Częstochowy i powiatu, szef częstochowskiej drogówki udzielił dzisiaj obszernego wywiadu na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla lokalnej gazety "Życie Częstochowy".

Już 1 września uczniowie wrócą do szkół. Droga do szkoły będzie stałym elementem w ich życiu. Warto więc zadbać o to, by była ona bezpieczna. Nieoceniona jest tutaj troska rodziców i nauczycieli, by dzieci i młodzież szczęśliwie docierała do celu. Działania, podejmowane przez policjantów muszą być uzupełniane dobrym przykładem dawanym przez rodziców, czy regularnym przypominaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze podczas zajęć w szkołach.

O najważniejszych zasadach bezpieczeństwa przypomina dzisiaj, tj. 19 sierpnia 2020roku Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie - podkom. Sebastian Tyras:

1. Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 ustawy - Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

2. Dziecko w wieku do lat 10 jadące na rowerze jest traktowane jako osoba piesza i może się poruszać po drodze publicznej tylko pod opieką osoby dorosłej. Po ukończeniu 10 roku życia, po odpowiednim przygotowaniu teoretycznym i praktycznym, może przystąpić do egzaminu na swoje pierwsze „prawo jazdy” – kartę rowerową.

3. Obowiązkowe wyposażenie roweru to: co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku, z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.

4. Każdy niechronionych uczestnik ruchu drogowego powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo i widoczność na drodze. Należy używać elementów odblaskowych, a przed wejściem na jezdnię upewnić się, czy kierowca zbliżającego się pojazdu nas zauważył i możemy bezpiecznie przejść na drugą stronę.

Samochód, poruszający się po drodze po zmroku z włączonymi światłami mijania oświetla około 40m jezdni. Natomiast droga hamowania pojazdu., poruszającego się z prędkością 90 km/h to około 50m. Pieszy, który nie jest wyposażony w odblaski jest widoczny dla kierowcy dopiero z odległości około 25 m. To zdecydowanie za mała odległość, by kierowca zdążył wykonać manewr ominięcia pieszego lub tym bardziej zatrzymania pojazdu. Dlatego podstawowym warunkiem bezpieczeństwa pieszego na drodze powinna być jego widoczność, która wzrasta wraz z powierzchnią elementów odblaskowych:

  • pieszy ubrany w ciemne spodnie i ciemną bluzę widoczny jest z odległości około 25 m;
  • pieszy ubrany w jasną odzież widoczny jest z odległości około 35 m;
  • pieszy ubrany w odzież z elementami odblaskowymi lub w kamizelkę odblaskową widoczny jest z odległości 150 m, a nawet 300m.

Daj się zauważyć! Noś odblaski!

5. W rejonach szkół apelujemy o zwiększoną czujność wśród kierowców i zmniejszenie prędkości.

6. Rodzicu - dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład!

7. Warto zaplanować harmonogram dnia (a w szczególności poranka), by uniknąć porannej „gonitwy” i niepotrzebnego stresu w drodze do szkoły, a później do pracy. Gdy kierowca jedzie z nadmierną prędkością lub gdy pieszy, spiesząc na zajęcia nie zwraca uwagi na obowiązujące przepisy, stwarza realne zagrożenie bezpieczeństwa nie tylko dla siebie, ale również dla pozostałych użytkowników dróg. Dlatego warto o tym pamiętać. Pośpiech zarówno dla kierowcy jak i niechronionego uczestnika ruchu drogowego (pieszego, rowerzysty) wiąże się z ryzykiem wypadku drogowego.

 

 

  • Naczelnik Ruchu Drogowego - podkomisarz Sebastian Tyras w granatowym mundurze siedzi przy biurku i rozmawia z redaktorem gazety Życie Częstochowy
Powrót na górę strony