Bezpieczeństwo ruchu drogowego

W Częstochowie ruszyła kampania "Trzeźwi na drodze"

Data publikacji 16.12.2019

"Trzeźwi na drodze" to ogólnopolska kampania, której celem jest przeciwdziałanie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu i substancji psychoaktywnych. Chodzi także o to, by uświadomić społeczeństwu jakie zagrożenia niesie za sobą kierowanie pojazdem w takim stanie. Jest to kolejna inicjatywa, do której włączyła się częstochowska drogówka, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Tylko w tym roku w Częstochowie i powiecie pijani kierowcy spowodowali ponad 140 zdarzeń drogowych, w tym 32 wypadki, w których zginęły 3 osoby, a 34 zostało rannych. W ciągu jedenstu miesięcy zatrzymano ponad 1100 pijanych kierujących. To o 100 więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Dzisiaj odbyła się inaguracja kampani "Trzeźwi na drodze". Akcja ma charakter edukacyjno-informacyjny, aby przeciwdziałać prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu i substancji psychoaktywnych oraz uświadamiać społeczeństwu jakie zagrożenia niesie za sobą kierowanie pojazdem w tym stanie. Do inicjatywy włączyła się częstochowska policja oraz przedstawiciele WORD I MKRPA w Częstochowie. Zadaniem tych służb są działania prewencyjne, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Podczas prowadzonych dzisiaj w ramach kampani, policyjnych działań, mundurowi ruchu drogowego sprawdzali trzeźwość kierujących, ale także informowali kierowców o tym, że nie warto wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu. Każdy skontrolowany kierowca otrzymywał broszurę informacyjną, w której znajdzie przestrogi i porady na temat wpływu alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.

Polskie prawo określa progowe ilości alkoholu w organiźmie:

  • stan po użyciu alkoholu (zawartość alkoholu w organizmie wynosi  bądź prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5‰  lub od 0,1 do 0,25 mg na 1 dm3 w wydychanym powietrzu)
  • stan nietrzeźwości (pow. 0,5‰ lub powyżej 0,25 mg na 1 dm3 w wydychanym powietrzu)

Kierowco: Nigdy nie wsiadaj po alkoholu za kierownicę. Ryzykujesz nie tylko swoje życie, ale też życie innych użytkowników ruchu.

 

  • rękaw munduru, w tle ręka policjanta, który trzyma tarczę do zatrzymywania pojazdów i alcosensor do badania stanu trzeźwości
  • policjantka przed kamerą obok dziennikarze
  • kobieta przed budynekime komendy, która mówi do dziennikarzy
  • policjant obok radiowozu, w tle budynek komendy
  • dwóch policjantów przy drzwiach kierowcy
  • dwóch policjantów stoi przy samochodzie od strony kierowcy
  • policjant wręcza kierowcy ulotkę
  • policyjna czapka, alkomat, ulotki na siedzieniu samochodu
Powrót na górę strony