Drogowskaz dla Młodych częstochowskiej drogówki
W ubiegłym tygodniu w auli Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie odbył się I etap akcji organizowanej przez częstochowski ruch drogowy i Automobilklub Jurajski „Drogowskaz dla Młodych”. W akcji uczestniczyła młodzież z częstochowskich szkół średnich. Wszystko po to, by na drogach było bezpieczniej.
Jak wynika z policyjnych statystyk, w 2019 roku młodzi kierowcy w wieku 18-24 lata byli sprawcami blisko 800 zdarzeń drogowych na terenie miasta i powiatu częstochowskiego, w których ponad 100 osób zostało rannych, a 2 poniosły śmierć. Najczęstszą przyczyną wypadków była nadmierna prędkość, niedostosowana do warunków panujących na drodze.
W celu poprawy bezpieczeństwa na drodze, częstochowska drogówka wspólnie z Automobilklubem Jurajskim zorganizowała cykl zajęć teoretyczno-praktycznych dla tych kierowców, którzy dopiero niedawno odebrali swoje pierwsze uprawnienia do kierowania pojazdami. W spotkaniu, które zainaugurowało akcję w auli częstochowskiej komendy wzięło udział prawie 70 uczniów z 7 szkół średnich.
Uczestników powitał naczelnik częstochowskiej drogówki podkom. Sebastian Tyras, zwracając uwagę na to jak ważne jest przestrzeganie przepisów na drodze i jakie konsekwencje niesie za sobą brak doświadczenia w połączeniu z nadmierną prędkością. Sierż. sztab. Mariola Kowalczyk-Trąbska wspólnie ze st. sierż. Anetą Saternus przedstawiły skutki nieodpowiedzialnego zachowania za kierownicą najmłodszych kierowców, natomiast prezes Automobilklubu - Romuald Nowakowski pokazał jak zadbać o bezpieczeństwo na drodze.
Duży wpływ na to ma bez wątpienia przestrzeganie podstawowych zasad, takich jak prawidłowe ułożeniu rąk na kierownicy, odpowiednie ustawienie lusterka czy regulacja fotela kierowcy. Dzięki ratownikom medycznym – Pawłowi Rybakowi i Romanowi Otrębskiemu, młodzi kierowcy mieli też okazję przypomnieć sobie jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej i dowiedzieć się dlaczego pierwsze minuty po wypadku są takie ważne dla ratowania ludzkiego życia.
Funkcjonariusze straży pożarnej – kpt. Paweł Gromkiewicz i mł. Bryg. Roman Królewski – opowiedzieli młodym słuchaczom jak wygląda usuwanie skutków wypadków drogowych i podzielili się swoimi doświadczeniem zdobytym podczas zabezpieczania miejsca zdarzenia. Młodzież z zaciekawieniem słuchała również pogadanki licencjonowanego kierowcy rajdowego – Roberta Babiucha. Obecni w auli dowiedzieli się jak zostać zawodowym kierowcą i jak doskonalenie swoich umiejętności w prowadzeniu pojazdu wpływa na bezpieczeństwo.
Na zakończenie uczniowie napisali test, składający się z 20 pytań. Ci, którzy uzyskają największą liczbę punktów zostaną zakwalifikowani do II etapu, który sprawdzi ich praktyczne umiejętności kierowania pojazdem na płycie lotniska w Rudnikach.