Ochrona zwierząt i środowiska

Dbaj o swojego czworonoga nie tylko od święta

W Światowy Dzień Psa przypominamy, że wszystkie czworonogi potrzebują naszej opieki. Szczególnie w takie dni jak teraz, gdy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, zwracajmy uwagę czy nasi przyjaciele mają wodę w misce i czy nie są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Apelujemy o nie pozostawianie zwierząt w samochodach!

Od kilku dni słoneczna aura nas nie opuszcza. Przypominamy, że upały stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt.
Zadbajmy o nasze zwierzęta domowe, zapewniając im stały dostęp do wody. Nie narażajmy ich na bezpośrednie i długie przebywanie w miejscu gdzie nie mogą się schronić przed słońcem. Nie zostawiajmy ich w samochodach, ponieważ podobnie, jak w przypadku ludzi może dojść do przegrzania organizmu, co może doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.
Uwaga! Jeśli zauważysz zwierzaka pozostawionego w upalny dzień w rozgrzanym samochodzie, a obok tego samochodu nikogo nie ma, reaguj. Temperatura w środku bardzo szybko wzrasta i wtedy liczy się czas. Sprawdź czy wszystkie drzwi pojazdu są zamknięte, jeśli tak zaalarmuj służby ratunkowe. W sytuacji, gdy zwierze wymaga natychmiastowej pomocy, nie wahaj się wybić szybę w pojeździe i wyciągnąć czworonoga. Wybijając szybę ratujesz życie i zdrowie zwierzaka, czyli działasz w stanie wyższej konieczności. Nie obawiaj się konsekwencji prawnych, bo ratujesz dobro ważniejsze niż szyba.

Reaguj również gdy widzisz, jak ktoś porzuca zwierzę, wyjechał i pozostawił je bez opieki i nikt do niego nie zagląda lub zwierzę zostało przywiązane do drzewa, błąka się, wygląda na zagubione, a także inne przypadki, kiedy zwierzęciu dzieje się krzywda. Zadzwoń na numer alarmowy 112 lub 997 i powiadom odpowiednie służby. Wakacje, które się rozpoczęły i piękna słoneczna pogoda zachęcają do wyjazdów i wypoczynku poza domem. Większość właścicieli psów czy kotów planując wczasy wybiera miejsce, w które będzie mógł zabrać swojego czworonożnego przyjaciela. Jednak nie brakuje też nieodpowiedzialnych osób, które przed urlopem porzucają lub krzywdzą swoje zwierzęta. Każda informacja o przestępstwie popełnionym na szkodę zwierzęcia zostanie sprawdzona.

Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa - przy pomocy tego narzędzia można zgłosić przypadki znęcania nad zwierzętami lub wałęsające się bezpańskie psy. Wystarczy wejść na stronę KMZB lub pobrać aplikację na telefon. Obsługa jest prosta i intuicyjna. Po załadowaniu się strony zobaczymy mapę Polski. Musimy tylko kliknąć plusik w prawym dolnym rogu i wyświetlony zostanie katalog spraw, które można zgłaszać za pomocą platformy.

  • policjant idzie tyłem do fotografującego, trzyma na smyczy czarnego psa służbowego
Powrót na górę strony