Nie reagujesz - akceptujesz

Policjanci z drogówki czujni także po służbie

Data publikacji 19.04.2022

Policjanci z częstochowskiej drogówki wracając po służbie do swoich domów zauważyli samochód, który poruszał się całą szerokością drogi. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego zatrzymali pojazd, zajeżdżając mu drogę. Za kierownicą siedziała kompletnie pijana 52-latka. W organizmie miała prawie 2,5 promila alkoholu. Grozi jej do 2 lat więzienia.

W poniedziałek trzech stróżów prawa wracało po służbie do swoich domów. Przejeżdżając przez teren gminy Kłomnice, zauważyli nadjeżdżającego z naprzeciwka seata, który zjechał na przeciwległy pas ruchu i jechał w ich stronę. Policjant zmuszony był do wykonania nagłego manewru, w celu uniknięcia zderzenia czołowego. Kierowca seata nie zwrócił nawet uwagi na swój tor jazdy i kontynuował podróż lewym pasem. Bez chwili wahania policjanci zdecydowali, by wyeliminować z ruchu pirata drogowego, stwarzającego realne zagrożenie bezpieczeństwa na drodze.
Policjant zajechał drogę kierującemu seatem, wymuszając jego zatrzymanie. Jak się okazało, za kierownicą siedziała kompletnie pijana 52-latka. Na miejsce przyjechał patrol z drogówki. Badanie przeprowadzone przez policjantów wykazało, że kierująca miała w organizmie prawie 2,5 promila alkoholu. Kobieta nie jechała sama. Przewoziła jeszcze dwóch pasażerów, którzy również byli pijani.

Kierowco, bądź świadomy konsekwencji prawnych:

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat.
W sytuacji, gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sąd może wymierzyć mu karę nawet 12 lat więzienia.
Ponadto sąd może orzec co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć również z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Sąd obligatoryjnie nakłada na takiego kierowcę świadczenie pieniężne w wysokości od 5 000 do 60 000 złotych.
Wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu, możesz wyrządzić krzywdę sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Alkohol prowadzi do:

  • zmniejszenia szybkości reakcji;
  • ograniczenia pola widzenia;
  • błędnej oceny odległości i szybkości;
  • błędnej oceny własnych możliwości i znacznego obniżenia samokontroli oraz koncentracji;
  • rozproszenia uwagi oraz senności.

Bądź odpowiedzialny. Piłeś? Nie jedź!

Reagujmy, kiedy widzimy, gdy za kierownicę wsiada nietrzeźwy.

 

 

 

Powrót na górę strony