Rozmawiali o cyberzagrożeniach z częstochowską młodzieżą
Policjant z wydziału prewencji wspólnie z dzielnicowymi przeprowadził cykl spotkań w częstochowskich szkołach na temat cyberprzestępczości. Policjanci rozmawiali z uczniami o zagrożeniach, jakie czyhają w sieci i jak bezpiecznie można się przed nimi ustrzec.
Powszechny dostęp do internetu niewątpliwie zmienił nasz świat i sposób, w jaki żyjemy. Większość naszego życia spędzamy wirtualnie, robiąc wirtualne zakupy, organizując wirtualne spotkania, czy w końcu pracując lub ucząc się online. Funkcjonowanie w takiej rzeczywistości stawia przed nami nowe wyzwania – nie tylko technologiczne, ale również wymaga szerokiej wiedzy na temat zagrożeń i zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii cyfrowych sprawia, że cyberzagrożenia przybierają coraz różniejsze formy, co wymaga od użytkownika ciągłego zdobywania nowych informacji o narzędziach, metodach i schematach działania przestępców, którzy czyhają na jego dobra.
Częstochowska Policja regularnie prowadzi działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa internautów, uświadamiając ich i przestrzegając przed cyberprzestępcami.
W ubiegłym tygodniu profilaktyk z prewencji aspirant Daniel Zych wspólnie z dzielnicowymi z komisariatu V, komisariatu I i komisariatu z Koniecpola odwiedzał uczniów placówek oświatowych w Czestochowie i powiecie, gdzie rozmawiał o zagrożeniach i bezpieczeństwie w sieci, bo bardzo ważne jest, aby poznać podstawowe zasady bezpiecznego surfowania, by nie paść ofiarą przestępstwa lub samemu nie popełnić błędu.
Bądź ostrożny i rozsądnie korzystaj z Internetu:
- Przede wszystkim zabezpiecz swój komputer i telefon – zainstaluj program antywirusowy, nie klikaj w nieznane linki, nie otwieraj podejrzanych wiadomości e-mail.
- Pamiętaj, że w sieci nikt nie jest anonimowy i zanim cokolwiek opublikujesz, czy skomentujesz, zastanów się 2 razy.
- Nie ubliżaj nikomu, nie hejtuj, nie obrażaj. Użyj wyobraźni i empatii, byś mógł wczuć się w sytuację osoby, do której kierowane są nienawistne słowa.
- Miej swój rozum – pamiętaj, że nie wszystkie informacje przekazywane za pośrednictwem internetu są prawdziwe.
- Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego poruszania się w sieci i bądź ostrożny.
Na stronie internetowej saferinternet można dowiedzieć się więcej na temat kampanii społecznych realizowanych w ramach cyberbezpieczeństwa oraz pobrać ciekawe materiały edukacyjne.