Cyberprzestępcy aktywni w dobie pandemii
Sytuacja, panująca w naszym kraju zmusiła większość osób do pozostania w domach, a zamknięcie galerii handlowych spowodowało, że większość klientów przeniosła się do wirtualnego świata zakupów. Zajęci śledzeniem sytuacji związanej z koronawisrusem, wielu z nas traci czujność w sieci. Na to tylko czekają cyberprzestępcy, którzy wykorzystają każdy nasz błąd, by nas okraść.
W związku z pandemią i wprowadzonymi na terenie kraju ograniczeniami, wzrosła aktywność użytkowników w internecie. W sieci coraz częściej zrobimy zakupy oraz skontaktujemy się z rodziną i znajomymi. Często też internet stanowi podstawowe źródło wiedzy o COVID-19. Oszuści tylko czekają, by to wykorzystać. Tworzą fałszywe strony, na których oferują produkty, mające nas uchronić przed zakażeniem. Cyberprzestępcy rozsyłają też fałszywe e-maile i sms-y. Po kliknięciu w załącznik lub link zostajemy przekierowani na fałszywą stronę (która od prawdziwej różni się np. tylko jedną literą w adresie www), gdzie najczęściej dochodzi do wyłudzenia danych przez nieświadomego użytkownika lub zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem. Uważajmy również na wiadomości od osób, podszywających się pod naszych znajomych na portalach społecznościowych, mające na celu wyłudzenie kodu BLIK wygenerowanego przez aplikację bankową. Uważajmy na internetowe zbiórki pieniędzy - również w ten sposób oszuści mogą wyłudzić od nas pieniądze.
Tylko ostrożność i dokładne weryfikowanie tego, co otrzymujemy w prywatnej korespondencji jak i dokładne sprawdzanie ofert umieszczanych w internecie może nas uchronić przed oszustwem i jego przykrymi konsekwencjami. Zadbajmy o swój komputer, chroniąc go programem antywirusowym. Chrońmy swoje dane, zmieniając często hasła do swoich kont. Nie traćmy czujności w dobie pandemii i kierujmy sie zasadą ograniczonego zaufania.
Uwaga!
- poszukując prawdziwych informacji korzystaj z wiarygodnych komunikatów, pochodzących z oficjalnych źródeł np. gov.pl, policja.pl itp. Nie udostępniaj i nie powielaj fake newsów,
- uważaj na internetowe zbiórki pięniędzy i apele o pomoc - zawsze weryfikuj wiarygodność organizacji,
- nie odpowiadaj na podejrzane wiadomości, nie otwieraj załączników (dotyczy to i skrzynki poczty elektronicznej i wiadomości SMS)
- jeśli w trakcie zakupów zostaniesz przekierwoany na stronę swojego banku w celu dokonania płatności, sprawdź w pasku przeglądarki, czy jej adres internetowy zgadza się z adresem Twojego banku.