Częstochowska prewencja walczy z mową nienawiści
Każda forma wypowiedzi, która szerzy, propaguje lub usprawiedliwia nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm lub inne formy nienawiści oparte na nietolerancji to MOWA NIENAWIŚCI. Aby skutecznie jej przeciwdziałać, policjanci z częstochowskiej prewencji wspólnie z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich zaplanowali cykl spotkań z młodzieżą szkolną.
Autorzy wpisów o nienawistnej treści, skierowanych do określonej grupy ze względu na posiadane przez nią cechy (np. płeć, rasa, narodowość), często nie zdają sobie sprawy jaką krzywdę mogą wyrządzić jednym tylko komentarzem. Każda aktywność w sieci pozostawia bowiem ślad na długi czas, a zamieszczony wpis bardzo szybko obiega cały świat. Brak reakcji na przejawy dyskryminacji, nietolerancji czy ksenofobii daje przyzwolenie na narastanie wrogich postaw i uprzedzeń. Walka z tym negatywnym zjawiskiem polega przede wszystkim na zaangażowaniu różnych podmiotów w działania profilaktyczne, jak również ściganie i dążenie do ukarania sprawców posługujących się mową nienawiści i nawołujących do popełnienia przestępstwa na tym tle.
Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie wraz z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich opracowali wspólny projekt mający na celu przeciwdziałanie propagowaniu faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych oraz powszechnej w cyberprzestrzeni mowie nienawiści. W ramach inicjatywy zorganizowany zostanie cykl wystaw połączony z prelekcjami.
Spotkanie inauguracyjne, którego gospodarzem był naczelnik prewencji - nadkom. Artur Włodarski i sierż.sztab. Kamil Sowiński odbyło się 18 lutego 2010 roku w auli Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Uczestniczyli w niej uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie, dyrektor ZST w Częstochowie - Rafał Piotrowski oraz prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo–Wschodnich Oddział w Częstochowie - Adam Kiwacki.