Akcje i kampanie społeczne

XVIII Kampania Białych Serc z częstochowską policją

Data publikacji 12.10.2022

W Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. K. Pułaskiego w Częstochowie zainaugurowana została dzisiaj Kampania Białych Serc, która co roku porusza bardzo ważne kwestie dotyczące różnego rodzaju uzależnień i związanych z nimi zagrożeń. Tegoroczna kampania potrwa do 23 października, a jej hasłem przewodnim jest „Włącz alarm”.

Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie – mł. insp. Mariusz Strzelecki wspólnie z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego podkom. Grzegorzem Wilczyńskim i szefem częstochowskiej prewencji podinsp. Arturem Włodarskim zainaugurował dzisiaj Kampanię Białych Serc. Akcja propagująca życie bez uzależnień potrwa do 23 października.
W tym roku w ramach kampanii jej promotorzy będą przestrzegali głównie przed fonoholizmem – uzależnieniem od telefonu. Telefon komórkowy bowiem to tak powszechne i wszechobecne w naszym życiu urządzenie, że zapominamy o tym, jakie mogą być konsekwencje nieumiejętnego korzystania z niego. Od cyberzagrożeń, cyberprzemocy, pogorszenia relacji międzyludzkich, problemów ze snem, po wypadki drogowe, będące konsekwencją używania telefonu podczas na przykład przechodzenia przez jezdnię czy kierowania samochodem.
Trzymanie telefonu w ręku, wybieranie numeru telefonu lub wysyłanie nawet krótkiej wiadomości tekstowej SMS kierując pojazdem powoduje oderwanie wzroku od drogi – w tym czasie pojazd może pokonać od kilku do nawet kilkudziesięciu metrów (w zależności od prędkości z jaką się poruszamy). Jeśli w tym czasie na drodze zmienią się warunki i na przykład jadący przed nami samochód gwałtownie zahamuje, na pewno droga hamowania i zatrzymania naszego pojazdu będzie znacznie wydłużona, a to może skutkować poważnym wypadkiem drogowym. Pieszy zapatrzony w ekran swojego smartfona również stanowi zagrożenie na drodze – nie tylko dla samego siebie, ale również dla innych uczestników ruchu. Gdy wejdzie na jezdnię bez upewnienia się czy może ją bezpiecznie pokonać, o tragedię nie trudno.

W ramach Kampanii Białych Serc częstochowska policja wspólnie z samorządem miejskim i uczniami zespołu szkół zaplanowała wiele wydarzeń:

12.10.2022r.

godz. 10.00

INAUGURACJA KAMPANII - Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych imienia Kazimierza Pułaskiego. Wysłuchanie hymnu Kampanii Białych Serc w wykonaniu Marcina Chojnackiego, przedstawienie planu i założeń kampanii, wspólne zdjęcie i Solidarny Protest Przeciwko Narkotykom i Przemocy.

17.10.2022r.

- godz. 9.40

„Zdrowe Białe Serca – bieg po zdrowie” – sztafetowy bieg białych serduszek organizowany przez uczniów klasy II En mający na celu pokazanie, że lepiej uzależnić się od sportu niż od używek, narkotyków czy telefonu.

- godz. 11.00

„Dopalam się zdrowo” - wyjście młodzieży w rejon alei z białymi balonami i sercami. W ramach zdrowego dopalania młodzież będzie rozdawała mieszkańcom Częstochowy owoce wraz z hasłem, że to jedyny zdrowy dopalacz i informując jednocześnie o skutkach uzależnień.

Prelekcja na temat środków psychoaktywnych i skutków ich zażywania przeprowadzona przez policjantów Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie

- godz. 13.15

„Debata Młodych o Młodych” na temat „Uzależnienia i jak je pokonać” - projekcja filmu o uzależnieniach, prelekcja pracownika Młodzieżowego Ośrodka Leczenia Uzależnień w Częstochowie i dyskusja w celu znalezienia rozwiązań dotyczących problemów młodzieży i pokonywania zagrożeń w postaci różnego rodzaju uzależnień.

19.10.2022r.

godz. 9.40

„Odłóżmy telefon - niech świat będzie jeszcze kolorowy” - wyjście młodzieży w rejon przejść dla pieszych z transparentami i białymi sercami. Apel do młodzieży i kierujących o to, aby odłożyli telefony komórkowe podczas poruszania się po drogach publicznych. Informowanie o zagrożeniach płynących z uzależnienia od urządzeń elektronicznych oraz konsekwencjach korzystania z telefonów podczas jazdy samochodem. Prelekcja na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym i konsekwencji łamania przepisów.

20.10.2022r.

- godz. 9.00

„Biała łapka”, „Domek dla kotka” - przekazanie żywności i innych niezbędnych rzeczy Schronisku dla bezdomnych zwierząt przy ulicy Gilowej 44/46. Wspólne zdjęcie. Umieszczenie zakupionego z zebranych środków pieniężnych domku dla kota na terenie szkoły.

- godz. 10.00

„Wehikuł czasu” - śpiewanie po Polsku piosenki „Wehikuł czasu” zespołu Dżem przez Oddział Przygotowawczy Młodzieży z Ukrainy.

- godz. 11.00

„Stop damskim bokserom” - prelekcja na temat przemocy wobec kogokolwiek, pokaz sztuk samoobrony wykonany przez uczniów i trenera Klubu APEIRON - Roberta Szacho-Głuchowicza.

- godz. 11.20

„Pamiętamy i dbamy” - wyjście klasy na Cmentarz Kule, uporządkowanie zaniedbanych grobów osób bezdomnych lub pochowanych jako nieznanych (głównie żołnierskich), zapalenie zniczy.

 

 

  • na sali siedzą uczniowie, zaproszeni goście, policjanci podczas inauguracji kampanii
  • na sali siedzą uczniowie, zaproszeni goście, policjanci podczas inauguracji kampanii
  • uczniowie maszerują wokół szkoły, niosąc w rękach białe kartki z napisem Kampania Białych Serc, inni trzymają balony w kształcie serca w kolorze białym
  • uczniowie maszerują wokół szkoły, niosąc w rękach białe kartki z napisem Kampania Białych Serc, inni trzymają balony w kształcie serca w kolorze białym
  • uczniowie maszerują wokół szkoły, niosąc w rękach białe kartki z napisem Kampania Białych Serc, inni trzymają balony w kształcie serca w kolorze białym
  • policjanci stoją przed wejściem głównym do komendy, przy nich ustawiony radiowóz i 2 motocykle policyjne, przy pojazdach przyczepione białe balkony w kształcie serca

Film Kampania_Bialych_Serc.mp4

Pobierz plik Kampania_Bialych_Serc.mp4 (format mp4 - rozmiar 12.63 MB)

Nagranie audio audiodeskrypcja.m4a

Pobierz plik audiodeskrypcja.m4a (format mp3 - rozmiar 219.23 KB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony