Akcje i kampanie społeczne

Smart City z częstochowską Policją

Data publikacji 27.05.2022

Częstochowska policja uczestniczyła w VI Konferencji Naukowej związanej z koncepcją „Smart City” zorganizowanej przez Politechnikę Częstochowską i ZGM TBS w Częstochowie. Mł. insp. Dariusz Kiedrzyn Komendant Miejski Policji w Częstochowie podkreślił jak ważną rolę w nowoczesnym mieście odgrywa dobra komunikacja ze społeczeństwem i bezpieczeństwo.

Podczas konferencji, która odbyła się wczoraj na Politechnice Częstochowskiej młodszy inspektor Dariusz Kiedrzyn Komendant Miejski Policji w Częstochowie podkreślił, że podstawowym zadaniem każdego policjanta jest dbanie o właściwy poziom bezpieczeństwa, ponieważ to właśnie poczucie bezpieczeństwa ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Częstochowska policja realizuje to zadanie na wielu płaszczyznach, ale bardzo ważne jest wypracowanie odpowiedniej komunikacji ze społeczeństwem, by na bieżąco znać potrzeby lokalnej społeczności i móc efektywnie eliminować występujące zagrożenia.
Policjanci cały czas wykorzystują dostępne narzędzia komunikacji z obywatelem, zachęcając do aktywnego uczestniczenia w życiu lokalnej społeczności i współodpowiedzialności za poziom bezpieczeństwa w swoim otoczeniu.
O nowoczesnych narzędziach służących obywatelom opowiedziała podczas wykładu podkomisarz Marta Kaczyńska – Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Policjantka skupiła się na omówieniu dostępnych aplikacji mobilnych, podkreślając wyniki raportu Gemius, które mówią, że najczęściej i najchętniej korzystający z internetu mobilnego i aplikacji mobilnych są przede wszystkim młodzi ludzie reprezentujący Generację M, czyli ci, którzy dorastają w czasach, w których korzystanie z internetu jest codziennością i nieodłącznym elementem życia człowieka.

Aplikacja „MOJA KOMENDA” została opracowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policję. Jest to aplikacja bezpłatna na urządzenia mobilne bazujące na systemach operacyjnych Android oraz iOS. Użytkownik znajdzie w niej dwa tryby wyszukiwania informacji o jednostkach Policji, jak i dzielnicowych. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie aplikacja sama odnajdzie najbliższy policyjny obiekt, wskaże trasę dojścia lub dojazdu oraz umożliwia wyszukanie po nazwie jednostki, czy jej podgląd w trybie „Street view”.

Dzięki aplikacji „ŚLĄSKA POLICJA” otrzymamy między innymi przydatne porady "Jak unikać zagrożeń", informacje o osobach poszukiwanych i zaginionych czy aktualne statystyki zdarzeń. Dzięki aplikacji kontakt z jednostkami policji jest prostszy -aplikacja automatycznie znajduje najbliższe jednostki śląskiej Policji i nawiguje do nich, a także pozwala nawiązać kontakt telefoniczny lub poprzez e-mail. Dzięki niej możemy na bieżąco śledzić to, co dzieje się na śląskich drogach i pomoże wskazać miejsce i czas trwania utrudnienia przejazdu drogą, na której doszło do zdarzenia drogowego.

Kolejną aplikacją, do korzystania z której zachęcamy to Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy wejść na stronę KMZB lub pobrać aplikację na telefon. Po załadowaniu się strony zobaczymy mapę Polski. Musimy tylko kliknąć plusik w prawym dolnym rogu i wyświetlony zostanie katalog spraw, które można zgłaszać za pomocą platformy. Można dodać samo zgłoszenie, albo opisać krótko występujący problem. Opcjonalnie można również dołączyć plik w postaci zdjęcia lub krótkiego filmu. Policjanci codziennie weryfikują wiele takich zgłoszeń i eliminują wskazane zagrożenia.


 


 

  • komendant miejski oraz inni zaproszeni na konferencją goście pozują do wspólnego zdjęcia
Powrót na górę strony