Akcje i kampanie społeczne

Policjanci o „HEJCIE” na spektaklu „Wszechmocni w sieci”

Data publikacji 23.03.2022

Wczoraj częstochowska Policja uczestniczyła w akcji profilaktycznej, zorganizowanej przez redakcję Życie Częstochowy „Wszechmocni w sieci”. W ramach prowadzonej akcji w Klubie Politechnik odbyły się spektakle teatralne dla blisko 1,2 tys. uczniów częstochowskich szkół. Celem tego przekazu było uświadomienie młodzieży czym jest cyberprzemoc i jakie niesie za sobą konsekwencje.

Częstochowska Policja bardzo chętnie uczestniczy i włącza się w akcje mające na celu podniesienie świadomości o zagrożeniach mieszkańców oraz poprawę ich bezpieczeństwa. Tym razem policjanci uczestniczyli w akcji profilaktycznej „Wszechmocni w sieci”, zorganizowanej przed częstochowską redakcję „Życie Częstochowy”. W Klubie Politechnik młodzież powyżej 13 roku życia z częstochowskich i powiatowych szkół uczestniczyła w spektaklach teatralnych w wykonaniu aktorów warszawskiego Teatru Kamienica. Celem przedstawienia było ukazanie wirtualnego świata, w którym teraz żyje młode pokolenie i pokazanie czym jest zjawisko cyberprzemocy, hejt czy mowa nienawiści oraz nakłonienie odbiorcy do refleksji o konsekwencjach tych negatywnych aspektach aktywności w Internecie.

Aspirant Daniel Zych - profilaktyk z prewencji i aspirant sztabowy Marek Kopiec na co dzień zajmujący się cyberprzestępczością przed każdym ze spektakli przeprowadzili prelekcję o formach cyberprzemocy oraz o sposobie reagowania na jej przejawy. Policjanci zaznaczyli, jak ważne jest odpowiednie korzystanie z mediów, aby nie stały się one narzędziem agresji i przemocy rówieśniczej oraz jakie konsekwencje prawne mogą spotkać osoby za czyny popełnione za pomocą narzędzi telekomunikacyjnych.

Na widowni obecny był szef częstochowskiego garnizonu – młodszy inspektor Dariusz Kiedrzyn oraz naczelnik wydziału prewencji podinspektor Artur Włodarski ze swoim zastępcą aspirant sztabową Martą Kaczyńską.

CYBERPRZEMOC to nowy rodzaj przemocy, który pojawił się w XXI wieku. Jest to przemoc z użyciem technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Jej narzędziami są internet oraz telefony komórkowe. Cyberprzemoc stała się poważną kwestią społeczną. Szczególnie narażone na to zjawisko są dzieci oraz młodzież. Przeprowadzone badania pokazały, że aktów przemocy w sieci doświadcza ponad połowa uczniów w Polsce. Każda forma przemocy niesie za sobą falę negatywnych skutków dla ofiary. W zależności od powagi zdarzenia, indywidualnej wrażliwości ofiary czy okoliczności, w jakich doszło do przemocy, skutki mogą być bardzo różne. Osoba doświadczająca cyberprzemocy musi borykać się z poczuciem bezradności, spadkiem poczucia własnej wartości, lękiem, spadkiem nastroju, problemami z koncentracją. Zdarzają się sytuacje, które kończą się samobójstwem. Z policyjnych statystyk wynika, że w Polsce średnio co 4 godziny wyjeżdża karetka do dziecka lub młodej osoby do 24 roku życia, którzy podjęli próbę samobójczą. Niestety coraz więcej takich przypadków wiąże się właśnie z agresją rówieśniczą i hejtem w internecie. Dlatego należy przeciwdziałać wszelkim możliwym formom cyberprzemocy.

  • Komendant Miejski Policji w Częstochowie mł. insp. Dariusz Kiedrzyn podczas prelekcji w Klubie Politechnik
  • grupa młodzież w oczekiwaniu na spektakl "Wszechmocni w sieci"
  • Policjanci wraz z organizatorami podczas prelekcji dla dzieci
Powrót na górę strony