Światowy Dzień Walki z Handlem Ludźmi
Pojęcie handlu ludźmi nikomu nie jest obce. Ale czy na pewno każdy z nas wie co się za nim kryje?W Światowy Dzień Walki z Handlem Ludźmi częstochowska policja informuje mieszkańców o tym, jak bezpiecznie szukać pracy, jak nie zostać wykorzystanym oraz do kogo się zwrócić w razie potrzeby.
„Handel ludźmi” oznacza werbowanie, transport, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osób, z zastosowaniem gróźb lub użyciem siły, lub też z wykorzystaniem innej formy przymusu, uprowadzenia, oszustwa, wprowadzenia w błąd, nadużycia władzy lub wykorzystania słabości, wręczenia lub przyjęcia płatności lub korzyści dla uzyskania zgody osoby mającej kontrolę nad inną osobą, w celu wykorzystania.
Handel ludźmi to nic innego jak ówczesna forma niewolnictwa, dotycząca większości państw na świecie. Najczęściej ofiarami padają kobiety, które wykorzystywane są w celach świadczenia usług seksualnych. Aż 59% przypadków dotyczy wykorzystywania seksualnego. Innymi, równie popularnymi formami handlu ludźmi jest wykorzystanie do pracy przymusowej, żebractwa czy kradzieży.
W związku ze zbliżającymi się wakacjami i potencjalnie większą liczbą osób poszukujących sezonowego zatrudnienia, dzielnicowi z Częstochowy rozmawiają z mieszkańcami i rozdają ulotki informujące o tym jak nie wpaść w „pułapkę” i ustrzec się przed przestępcami.
UWAŻAJ NA:
-
Wyjątkowo atrakcyjne oferty biur pośrednictwa pracy, biur podróży czy agencji matrymonialnych!
-
Osoby wzbudzające szczególne zaufanie i zapewniające natychmiastową pomoc
w wyjeździe! -
Strony internetowe, ogłoszenia, reklamy dotyczące wyjątkowych okazji związanych
z atrakcyjną, dobrze płatną i nie wymagającą kwalifikacji pracą!
Gdzie szukać pomocy?
-
POLICJA – telefon 112
-
Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne (https://kcik.pl/)
-
Fundacja La Strada (https://www.strada.org.pl/)
-
ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych (http://www.zaginieni.pl/)
-
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (https://fdds.pl/)