Akcje i kampanie społeczne

Program odpowiedzialnej sprzedaży- "Stop- 18"

Data publikacji 07.07.2010

Jak pokazują badania, aż w 73% punktach sprzedaży w Polsce młodzi ludzie bez problemu kupują papierosy. Dzieje się tak, mimo, że prawo od lat zabrania sprzedaży papierosów osobom do 18 roku życia, a sprzedawcom za złamanie zakazu grozi grzywna
do 5000 złotych! Zdarza się, że w punktach działających w pobliżu szkół prowadzi się zakazaną prawnie sprzedaż pojedynczych papierosów, wtedy do czynienia mamy
z podwójnym łamaniem zakazu!
Niepokojącym zjawiskiem jest również kupowanie przez małoletnich tytoniu luzem,
który jest niżej opodatkowany, a dzięki temu tańszy od papierosów sprzedawanych
w paczkach. Samodzielne przygotowanie 20 skrętów kosztuje gimnazjalistę około 1,30 zł (łącznie z kosztem bibułek). Dla porównania, najtańsza legalna paczka papierosów to wydatek około 5,75 złotych za paczkę. Powszechnym zjawiskiem jest też brak troski sprzedawców o potwierdzenie pełnoletniości młodej osoby proszącej o wyroby tytoniowe,
co gorsza, niemal co drugi z badanych sprzedawców uważa, że nie może kontrolować dokumentów młodo wyglądających klientów. Tymczasem, od 2004 roku takie prawo posiada.

 

Z uwagi na powagę tego zjawiska, oraz rozmiar jego skutków społecznych wśród dzieci i młodzieży w dniu 23 września 2009 roku Wydział Prewencji KMP w Częstochowie wspólnie z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych UM w Częstochowie przystąpił do ogólnopolskiego programu pn. Program odpowiedzialnej sprzedaży STOP-18! który został również wpisany na listę inicjatyw wspierający rządowy program „Razem Bezpieczniej”

Celem programu jest zapobieganie sprzedaży wyrobów tytoniowych młodym ludziom. Realizacja programu odbywa się poprzez promowanie przepisów prawa dotyczących. m.in. zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom, które nie ukończyły18 roku życia oraz prawa sprzedawców do żądania dokumentu potwierdzającego pełnoletniość nabywcy. W polskim prawie kwestie te regulują przepisy Ustawy z dnia 09.listopada 1995r. „ O ochronie zdrowia i przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych”- art. 6 i 13.
Program ma przyczynić się do poprawy świadomości prawnej sprzedawców oraz wzrostu poziomu poszanowania przez nich prawa.
Policjanci, w ramach obchodu terenu dystrybuowali materiał instruktażowy, informacyjny sklepikarzom, kioskarzom i barmanom sprzedawcom. Pouczali jednocześnie z zakresu przepisów prawa.
Jednocześnie, podczas każdego spotkania z młodzieżą ( 61 spotkań dla 1890 uczniów ) w ramach prelekcji prowadzonych przez funkcjonariuszy Zespołu ds. Nieletnich i Patologii poruszano problem szkodliwości palenia tytoniu. Również na spotkaniach z rodzicami i Radami Pedagogicznymi omawiano zagadnienie w kontekście kwalifikacji prawnej jako przejaw demoralizacji.

 

 

 

 

 

 

 


 

Powrót na górę strony