"Bezpieczne wakacje- 2010"
Okres wakacji, to czas wypoczynku dzieci i młodzieży. Nie wszystkie dzieci będą miały możliwość uczestniczenia w wypoczynku "zorganizowanym" na obozach, koloniach itp. Wielu młodych ludzi wolny czas będzie spędzało w miejscu zamieszkania, na podwórkach, boiskach, placach zabaw, korzystając również z miejskich kąpielisk, otwartych akwenów wodnych itp.
W tym okresie dzieci i młodzież są narażone na wiele niebezpieczeństw. Brak właściwej opieki ze strony rodziców, opiekunów, organizatorów wakacyjnego wypoczynku może być przyczyną utonięć, wypadków drogowych, a także przestępstw i wykroczeń na szkodę małoletnich.
Nadchodzące miesiące letnie charakteryzują się nasileniem wyjazdów rekreacyjnych i turystycznych, a także wzmożoną liczbą przewozów dzieci na kolonie i będą potęgowały wzrost zagrożenia na drogach. W związku z powyższym, policyjne działania będą szczególnie nasilone na kontrole na odcinkach dróg najbardziej zagrożonych, które znajdują się w głównych ciągach komunikacyjnych, o najwyższym poziomie zagrożenia tj. DK-1, DK-46, DK-91, DK-786, również poprzez zapewnienie bezpiecznego dojazdu do miejsc wypoczynku oraz ich powrotu do miejsc zamieszkania.
Mając na uwadze podniesienie stanu bezpieczeństwa w okresie sezonu turystycznego, oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, przyjęto do realizacji Plan Działań pod kryptonimem „Bezpieczne Wakacje –2010” określający zadania dla poszczególnych służb i jednostek podległych KMP w Częstochowie.
Głównym celem prowadzonych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz zminimalizowanie zdarzeń z udziałem dzieci i młodzieży na terenie powiatu częstochowskiego w trakcie wypoczynku letniego.
Prowadzone działania mają ponadto na celu :
Zapobieganie przestępczości szczególnie w kategoriach : kradzież rzeczy, kradzież włamaniem, rozbój i wymuszenie rozbójnicze, bójka i pobicie , zniszczenie i uszkodzenie mienia.
Eliminowanie i ograniczenie wykroczeń szczególnie uciążliwych społecznie.
Ujawnianie przypadków nieprzestrzegania przez młodzież art. 43 ustawy o wychowaniu w
trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Ograniczenie do minimum przypadków sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18 roku życia w placówkach gastronomicznych i handlowych.
Kontrolę właściwego oznakowania kąpielisk celem egzekwowanie obowiązku wyraźnego oznakowania obszarów objętych zakazem kąpieli / obowiązek ten ciąży na władzach gminy zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. Dz. U. nr 57, poz. 358/.
Monitorowanie zorganizowanych miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży / obozy, kolonie, półkolonie/, oraz w miejscu zamieszkania w ramach akcji ”Lato w Mieście” tj. świetlice środowiskowe, socjoterapeutyczne, parafialne , miejsc gromadzenia się młodzieży m .in. akweny wodne skwery, blokowiska, parki, tereny przyszkolne , „dzikie” pola namiotowe, miejsca indywidualnej rekreacji.
Edukację dzieci i młodzieży w zakresie przepisów prawa, sposobów ustrzegania się przed przestępstwami oraz promowanie właściwych postaw zmierzających do zapobieżenia patologiom
i uzależnieniom
W ramach działań „ Bezpieczne Wakacje” naczelnicy Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KMP w Częstochowie realizować będą ponadto program prewencyjny pod nazwą: „Lato z niebieskim mundurem”
Głównym celem programu jest zorganizowanie dzieciom ciekawych i bezpiecznych form spędzenia wolnego czasu, stworzenie alternatywy dla nieformalnych, często patogennych grup rówieśniczych w środowisku zabudowy wielkomiejskiej.
Realizacja tego programu prewencyjnego / istniejącego od 2000 roku/ spotkała się z pozytywną oceną zarówno ze strony organizatorów letniego wypoczynku, jak i dzieci. Zaletą jest minimalny nakład kosztów, przy założeniu dużej aktywności ruchowej dzieci w wieku szkolnym z pogadankami dotyczącymi tzw. „zagrożeń” wakacyjnych. Jako współorganizatorów wybraliśmy osiedlowe kluby mieszkańców , świetlice szkolne, ogniska wychowawcze,
Policjanci z Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego w plenerowej atmosferze omawiają problem bezpieczeństwa dzieci w domu i na podwórku, poruszają zagadnienia związane z alkoholizmem, narkomanią i przestępczością nieletnich. Niejednokrotnie z dziećmi spotyka się także policyjny przewodnik sierż. szt. Wojciech Bożek z Wydziału Prewencji z psem „ulubieńcem naszych najmłodszych”, pouczając dzieci jak mają zachować się na wypadek „spotkania” z nieznajomym psem.