Akcje i kampanie społeczne

Wiedza ratuje życie

Data publikacji 13.06.2011
 
 W dniu 7 czerwca 2011roku w Auli Akademii Jana Długosza w Częstochowie przy ul. Waszyngtona 4/8 odbędzie się konferencja, pt. "Wiedza ratuje życie", która będzie dotyczyła profilaktyki zagrożeń cywilizacyjnych. Celem wiodącym konferencji będzie profilaktyka w związku z zagrożeniami wynikającymi z ryzykiem zakażenia HIV i podjęcie w tym zakresie działań edukacyjnych. W trakcie spotkania będą również poruszone zagadnienia dotyczące handlu ludźmi.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Czestochowie we współpracy z Komendą Miejska Policji, Akademią Jana Długosza, Powiatowym Urzędem Pracy i Kuratorami Sądu Okręgowego oraz Polskim Towarzystwem Oświaty Zdrowotnej w dniu 7 czerwca 2011r. w Aulii Akademii Jana Długosza w Częstochowie przy ul. Waszyngtona 4/8 organizują konferencję szkoleniową pt. "Wiedza ratuje życie". Celem akcji będzie omówienie zagadnień profilaktycznych zagrożeń cywilizacyjnych wynikających z  ryzykiem zakażenia HIV i prowadzenia w tym obszarze działań edukacyjnych. Celem wiodącym spotkania jest podniesienie świadomosći wśród młodych ludzi w zakresie zagrożeń wynikających z podejmownia ryzykownych zachowań, zwłaszcza podczas zbliżających się wyjazdów wakacyjnych lub zarobkowych. Z danych Krajowego Centrum ds. AIDS wynika, że każdego dnia statystycznie dwie osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone HIV. Najczęściej na ryzyko zakażenia narażeni są młodzi ludzie, u których może dojść do rozluźnienia zasad i bardziej swobodnego zachowania podczas wyjazdów na wakacje lub do pracy.Ponieważ problem ten nie dotyczy jedynie osób z grup tzw. podwyższonego ryzyka (zażywających narkotyki, uprawiających prostytucję), lecz całego społeczeństwa, celem spotkania jest  pogłębienie wiedzy na temat AIDS i prowadzenia w tym kierunku działań edukacyjnych. Podczas konferencji będzie promowana również najnowsza kampania Krajowego Centrum ds. AIDS "Wiedza ratuje życie", która zachęca do wykonania bezpłatnych, anonimowych testów w kierunku HIV w puunktach konsultacyjno- diagnostycznych na terenie całego kraju. Handel ludźmi kojarzy się przede wszystkim z prostytucją i wykorzystaniem seksualnym. Tymaczasem coraz ich coraz większą liczbę stanowią ofiary, które zostały wykorzystane do niewolniczej pracy. Ich liczbę na świecie szacuję się na około 12 mln (dane wgMOP).

W zwiazku z otwarciem nowego, niemieckiego rynku zatrudnienia dla Polaków, niezbędnym jest podjęcie wspólnych działań mających na celu edukację, szczególnie ludzi młodzi- studentów, absolwentów oraz osób bezrobotnych, które rozważają wyjazd zarobkowy za granicę. Stanowią one najliczniejszą grupę potencjalnych ofiar handlu ludźmi.

Powrót na górę strony