Częstochowscy policjanci przeprowadzili szkolenie dla sprzedawców napojów alkoholowych w ramach kampanii "Pozory mylą, dowód nie
W dniu 28 września 2011r. w Urzędzie Miasta częstochowskie policjantki z Zespołu ds. Profilaktyki i Patologii Nieletnich Wydziału Prewencji KMP w Częstochowie wspólnie z Wydziałem Promocji Zdrowia i Zatrudnienia przeprowadziły szkolenie skierowane do osób zatrudnionych przy sprzedaży i podawaniu napojów alkoholowych w ramach kampanii "Pozory mylą, dowód nie"
Szkolenie zostało zorganizowane przez policjantki z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie- nadkom. Małgorzatę Długosz i st. sierż. Agnieszkę Furgalską wspólnie z Zastępcą Naczelnika Wydziału Promocji Zdrowia i Zatrudnienia Urzędu Miasta w Częstochowie. Głównym celem szkolenia było aktywne promowanie postaw charakteryzujących się odpowiedzialnym podejściem do sprzedaży alkoholu oraz edukacja sprzedawców napojów alkoholowych, poprzez zwracanie uwagi, że dorosły wygląd klienta nie oznacza jego pełnoletności, gdyż dowody osobiste wydawane są również osobom, które nie ukończyły 18 roku życia, stąd przy zakupie napoju alkoholowego ważne jest aby sprzedawcy zwracali uwagę na umieszczoną w tym dokumencie datę urodzenia. Spotkanie zostało oficjanie otwarte przez p. Naczelnik Wydziału Promocji Zdrowia i Zatrudnienia- p. Bożenę Szecówkę, która po uroczystym powitaniu zaproszonych gości poinformowała wszystkich biorących udział w szkoleniu o jego celu i realizacji w oparciu o prowadzoną o zasięgu ogólnopolskim kampanię "Pozory mylą. dowód nie". Szkolenie przewidziano i przeprowadzono dla około 30 sprzedawców, którzy potwierdzili akces w jego uczestnictwie. Ponadto w spotkaniu wziął udział członek Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz trzech policjantów Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Na początku szkolenia wykład poprowadziła- nadkom. Małgorzata Długosz, która w niezwykle klarowny, bogaty merytorycznie sposób przedstawiła informacje w oparciu o policyjne statystyki, a z których wynikały problemy będące skutkiem spożywania napojów alkoholowych przez małoletnich. Podczas przeprowadzonego kolejnego wykładu, policjantka- st. sierż. Agnieszka Furgalska wykazując duży prefesjonalizm omówiła aspekty prawne wynikające z nie przestrzegania przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, medyczne skutki działania alkoholu na organizm młodego człowieka znajdującego się w sidłach nałogu oraz psychologiczne apekty, biorąc pod uwagę zachowanie i postawy sprzedających w relacjach z małoletnimi starającymi się o zakup alkoholu. Spotkanie zakończono i podsumowano poruszaną podczas jego trwania problematykę poprzez urządzenie prezentacji multimedialnej skierowanej na edukację sprzedawców oraz świadków sprzedaży alkoholu małoletnim. Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali zaświadczenie podpisane przez współrealizatorów kampanii.