Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Akcje i kampanie społeczne

Policja dla seniorów w wspólnej debacie

Data publikacji 20.05.2014

Wczoraj w Akademii Jana Długosza w Częstochowie odbyła się debata społeczna związana z bezpieczeństwem osób starszych. W czasie spotkania, policjanci, strażnicy miejscy przestrzegali przed konsekwencjami wpuszczania obcych do domów. Stróże prawa radzili seniorom jak ustrzec się przed oszustami, kieszonkowcami i kradzieżami szpitalnymi. w czasie dyskusji pomagali uczestnikom , informując jak mogą rozwiązać problemy które dotykają ich najbardziej.

W związku z licznie  powtarzającymi się przypadkami oszustw, których ofiarami stają się osoby starsze, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych,  częstochowska Policja zaprosiła  seniorów  do udziału w debacie poświęconej bezpieczeństwo osób starszych.
 Pomimo licznych apeli oraz pomimo prowadzenia wielu akcji i kampanii medialnych, bezpieczeństwo seniorów jest tematem o którym  należy mówić, ostrzegając przed zagrożeniami.  Ciągle jest to także problem, który wymaga  wysiłku wielu służb oraz   poszukiwaniu  skutecznych rozwiązań, aby uświadomić najstarszych mieszkanców naszego regionu o tym na jakie zagrożenia są narażeni.
 W częstochowskiej debacie poświęconej seniorom wziął udział Z-ca Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie nadkom. Sławomir Litwin, do którego uczestnicy debaty mogli kierować pytania oraz wnioski. O tym jak działają sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych mówiła sierż Edyta Cupiał z Wydziału Prewencji. Policjantka ostrzegała, iż  bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami - z prośbą o wodę, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź podając się za urzędnika, hydraulika, listonosza, pracownika ZUS-u. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystują  chwilową nieuwagę i  okradają domownikó. W trakcie spotkania, przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie, Ryszard Majer omówił tematykę praw osób starszych  jako wyzwania dla administracji publicznej. Tematykę  działania monitoringu oraz założeń akcji  "Nie reagujesz - akceptujesz"  omówili Tomasz Gajewski i Tomasz Pasieka ze Straży Miejskiej w Częstochowie.

 

Wczytywanie pliku Odtwarzacz wideo.
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
 
1x
    • Rozdziały
    • Opisy wyłączone, zaznaczone
    • Napisy wyłączone, zaznaczone

      Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 5.96 MB)

      Powrót na górę strony