Wiadomości

Podsumowanie akcji „Trzeźwość” na częstochowskich drogach

Data publikacji 03.01.2023

Policjanci z częstochowskiej drogówki prowadzili wczoraj działania „Trzeźwość”. Ujawnili aż 8 pijanych kierowców. Ogólnie w okresie noworocznym zatrzymali aż 17 nietrzeźwych za kierownicą. Apelujemy o rozsądek!

Pomimo licznych apeli i wielu akcji prowadzonych przez policjantów ruchu drogowego, niestety wciąż po drogach naszego miasta i powiatu poruszają się pojazdy kierowane przez nietrzeźwych. Taki brak rozsądku na drodze może skończyć się tragicznie. W ubiegłym roku w Częstochowie i powiecie doszło do 4 wypadków śmiertelnych z udziałem pijanych kierowców:


Tylko w okresie od 31 grudnia do 2 stycznia policjanci z Częstochowy zatrzymali 17 kierujących, którzy wsiedli za kierownice pojazdów znajdując się w stanie po spożyciu alkoholu, z czego 8 zatrzymali wczoraj podczas akcji „Trzeźwość”. W centrum miasta mundurowi zatrzymali łącznie 5 nietrzeźwych – 37-letniego kierującego citroenem, 50-letniego kierującego mercedesem, 49-letniego kierowcę forda, 28-letniego kierowcę forda i 20-latka z mitsubishi. Na Lisińcu zatrzymali nietrzeźwego 63-latka, który kierował fordem. Na Rząsawach ujawnili 57-letnią kierującą bmw, natomiast w Blachowni 39-letniego kierującego bmw. W ubiegłym roku w okresie noworocznym policjanci ujawnili 9 pijanych za kółkiem.

Apelujemy do mieszkańców, by reagowali widząc, jak pijany wsiada za kierownicę. Nie bójmy się zadzwonić na Policję, jeśli zachowanie innego kierowcy na drodze wzbudzi nasze przypuszczenia, że może znajdować się w stanie nietrzeźwości.

Kierowco!

Wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu, możesz wyrządzić krzywdę sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Alkohol prowadzi do:

  • zmniejszenia szybkości reakcji;
  • ograniczenia pola widzenia;
  • błędnej oceny odległości i szybkości;
  • błędnej oceny własnych możliwości i znacznego obniżenia samokontroli oraz koncentracji;
  • rozproszenia uwagi oraz senności.

Kierowco, bądź świadomy konsekwencji prawnych:

  • Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat.
  • W sytuacji, gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sąd może wymierzyć mu karę nawet 12 lat więzienia i co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów.
  • Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć również z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Sąd obligatoryjnie nakłada na takiego kierowcę świadczenie pieniężne w wysokości od 5 000 do 60 000 złotych.

Jednak największą ceną lekkomyślnego zachowania może być czyjaś śmierć...

Powrót na górę strony