Wiadomości

Wszystkich Świętych ... najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo

Data publikacji 29.10.2022

Jak co roku w okresie wzmożonego ruchu na drogach apelujemy o rozsądek i dostosowanie prędkości do panujących warunków. Kierowco pamiętaj, że lepiej dojechać kilkanaście minut później, niż nie dojechać wcale! Na bezpieczeństwem podróżujących będą czuwały wzmożone patrole ruchu drogowego.

Policjanci zwrócą uwagę przede wszystkim na prędkość, z jaką poruszają się samochody, czy podróżujący mają zapięte pasy bezpieczeństwa i czy dzieci są prawidłowo przewożone.

Na pewno nie będzie pobłażania dla tych, którzy wsiądą za kierownicę po spożyciu alkoholu czy środków odurzających. Reagujmy, gdy za kierownicę wsiada osoba po spożyciu alkoholu lub jeśli zachowanie innego kierowcy na drodze wzbudza nasze przypuszczenia, że może on znajdować się w stanie nietrzeźwości.

W rejonie przejść dla pieszych policjanci przyjrzą się kierującym, czy nie stwarzają zagrożenia bezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu drogowego.
Oczywiście zwrócą też uwagę na pieszych – czy prawidłowo pokonują jezdnię, czy są widoczni na drodze i czy w sposób właściwy poruszają się po drodze.

W rejonie nekropoli mundurowi zadbają o to, by ruch odbywał się płynnie. Tam gdzie będzie tworzył się zator na pewno policjanci będą kierowali ruchem. I tutaj trzeba pamiętać o tym, że mamy obowiązek wykonywania poleceń policjanta – zbędne są dyskusje i prośby o umożliwienie wjazdu, gdy obowiązuje tam zakaz lub umożliwienie zaparkowania w niedozwolonym miejscu.

Przed wyjazdem na groby dobrą praktyką jest zapoznanie się ze zmianami organizacji ruchu występującymi w danym miejscu, by później niepotrzebnie się nie denerwować i nie błądzić. W miastach uruchamiane są też specjalne linie autobusowe, które każdego dowiozą tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować. Warto rozważyć też taką możliwość. O zmianach organizacji ruchu pisaliśmy w komunikacie „Przed nami 1 listopada – zróbmy wszystko, by bezpiecznie dotrzeć do celu”.

Pamiętajmy również o właściwym zabezpieczeniu swojego domu przed wyjazdem i zadbaniu o swój podręczny bagaż podczas sprzątania czy też dekorowania grobów. Nie zostawiajmy torebek, saszetek, telefonów bez nadzoru – w tym okresie złodzieje wykorzystają każda okazję i roztargnienie osób, które na chwilę pozostawiły swój bagaż bez opieki. Nie pozostawiajmy też wartościowych przedmiotów w samochodach – pamiętajmy że okazja czyni złodzieja.


 


 

 

Powrót na górę strony