Młody Sasquatch gotowy do służby w terenie
Najmłodszy policyjny wierzchowiec z Ogniwa Konnego Wydziału Prewencji KMP w Częstochowie zdobył drugi stopień atestu. A to oznacza, że oprócz możliwości pełnienia służby patrolowej w terenie, może „działać” w policyjnych zabezpieczeniach o podwyższonym stopniu ryzyka np.: pełnić służbę w miejscach mocno zatłoczonych, zabezpieczać imprezy sportowe, festyny, demonstracje czy koncerty.
Policyjne konie służbowe z Częstochowy są w większości rasy wielkopolskiej. Wysokie i silne, gdziekolwiek się pojawią, wzbudzają podziw. Często są obecne podczas zabezpieczania różnego rodzaju imprez masowych, w szczególności o podwyższonym ryzyku, gdzie wykorzystuje się ich masę do kontroli przemieszczania się grupy osób. Z uwagi na wykonywane przez nie zadania, muszą charakteryzować się dużym spokojem i opanowaniem - zwłaszcza w sytuacjach, gdy wokoło panuje ogromny hałas związany np. z zabezpieczeniem meczu piłkarskiego. Z tego względu, podczas egzaminu sprawdzane jest również to, jak zwierzę reaguje na polecenia swojego opiekuna, gdy w pobliżu słychać niecodzienne odgłosy.
Częstochowski Sasquatch bezbłędnie wykonywały polecenia mł. asp. Katarzyny Lewińskiej- Stępniewskiej, z którą przygotowywał się do tego egzaminu. W efekcie młody wierzchowiec dał popis swoich umiejętności i posłuszeństwa. Teraz z całą pewnością może już brać udział w działaniach o podwyższonym ryzyku.
Atestacja przebiegła pod okiem asp. Edyty Mikołajewskiej – koordynatora do spraw hipologii z Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, mł. asp. Arkadiusza Cierpiał – specjalisty Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, asp. sztab. Łukasza Brzezińskiego specjalisty Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, st. sierż. Wojciecha Grajcar- policyjnego instruktora jeździectwa Ogniwa Konnego Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie oraz lek. wet. Jarosława Wronowskiego.