Wiadomości

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Data publikacji 10.12.2024

10 grudnia 1948 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Dokument ten, dostępny w ponad 500 językach, głosi niezbywalne prawa, jakie przysługują każdemu niezależnie od koloru skóry, religii, płci, języka, poglądów politycznych lub innych, pochodzenia narodowego lub społecznego, majątku, urodzenia czy innego statusu. Upamiętniając to wydarzenie, co roku 10 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

„Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw”
”Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby”

te fundamentalne dla każdego człowieka wartości są zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.


Czym są prawa człowieka?

Prawa człowieka to podstawowe normy przysługujące każdemu z nas. Wynikają one z samego faktu bycia człowiekiem, a ich źródłem jest godność ludzka. Prawa człowieka mają charakter:

  • powszechny - są takie same dla każdego człowieka, bez względu od wyznawanych przez niego wartości, poglądów czy religii;
  • przyrodzony - istnieją niezależnie od przepisów prawa czy woli władzy;
  • niezbywalny – nie można się ich zrzec i nikt nie może ich odebrać;
  • nienaruszalny - istnieją niezależnie od władzy i nie mogą być przez nią dowolnie regulowane;
  • naturalny – wynikają z racji godności człowieka, nie mogą być nadane lub odebrane;
  • niepodzielny - stanowią integralną i współzależną całość.

Prawa człowieka stanowią niezwykle ważny element właściwego funkcjonowania człowieka jako jednostki, ale także jako społeczeństwa i narodów. Poszanowanie praw człowieka i godności ludzkiej uważa się za podstawę wolności, sprawiedliwości i pokoju na świecie.

Upamiętniając to ważne wydarzenie, jakim było przyjęcie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka przez ONZ w dniu 10 grudnia 1948 roku, to właśnie 10 grudnia stał się Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Jest to przede wszystkim święto osób, które angażują się w działania na rzecz poszanowania praw i wolności człowieka, ale to także okazja do zwrócenia uwagi na współczesne wyzwania w obszarze praw człowieka.

Polska Policja czynnie włącza się w obchody tego święta. Unikatowym na skalę międzynarodową projektem było utworzenie w 2004 roku sieci policyjnych pełnomocników ds. ochrony praw człowieka. Osoby te na co dzień prowadzą szeroką działalność związaną z propagowaniem praw człowieka, ich przestrzeganiem i ochroną.

Znakiem rozpoznawczym sieci pełnomocników jest logo w kolorze niebieskim, nawiązującym do policyjnego munduru. Grafika przedstawia tarczę, jako symbol obrony, paragraf, symbolizujący ochronę prawną i respektowanie prawa oraz wyłaniający się obraz twarzy, który oznacza każdego człowieka, bez względu na płeć, wiek i inne cechy.

Powrót na górę strony