Wiadomości

Wakacje już tuż, tuż!

Data publikacji 17.06.2024

Dla dzieci i młodzieży wkrótce rozpoczną się wakacje. Okres letni, to także czas wypoczynku dla większości dorosłych, a jednocześnie czas intensywnych rolniczych prac polowych. Aby droga na urlop oraz odpoczynek nad wodą, w górach czy w mieście były udane, warto zadbać o bezpieczeństwo własne oraz naszych bliskich. Będą nad nim czuwać jak co roku także policjanci., którzy od początku czerwca szkolą w tym zakresie nie tylko najmłodszych.

Wkrótce rozpoczynają się wakacje. Dla policjantów jest to okres wytężonej pracy podczas prowadzonej akcji „Bezpieczne Wakacje 2024”, w którą jak co roku aktywnie angażują się częstochowscy stróże prawa. Mundurowi w czasie wakacji będą kontrolować najbardziej uczęszczane miejsca rekreacji, rozrywki i wypoczynku. Drogówka będzie natomiast czuwać, aby wszyscy bezpiecznie dotarli najpierw w miejsca swojego wypoczynku, a później bezpiecznie wrócili do swoich domów.

By okres urlopowy był bezpieczn, profilaktyki asp. Kamil Sowiński i mł.asp. Karol Chereźniak już od początku czerwca rozmawiają i edukują nie tylko najmłodszych na temat bezpiecznych zachowań. W ich działania aktywnie włączył się Sznupek- maskotka Śląskiej Policji oraz policyjne konie i psy ze swoimi przewodnikami. W trakcie licznych prelekcji, pikników, a nawet wyścigu rowerowego, przekazywali niezbędne informacje, tak aby po wakacjach pozostały tylko pozytywne wspomnienia. Mundorowi przypominali o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, które warto zastosować.

Oto kilka z nich:

  • bezpieczny dom: przed wyjazdem pomyślmy również o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Sprawdźmy czy wszystkie drzwi i okna (również piwniczne i dachowe) zostały zamknięte. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych oraz zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Zastanówmy się, czy gotówka i biżuteria podczas naszego wyjazdu nie będzie bardziej bezpieczna na koncie czy w skrytce bankowej niż w domu.

    Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Podczas dłuższej nieobecności warto zadbać o to, by w naszej skrzynce pocztowej nie gromadziła się większa ilość korespondencji, która jest dla potencjalnego złodzieja sygnałem, że mieszkanie lub dom stoją puste. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.

  • Bezpiecznie nad wodą: Policyjni wodniacy dbają o bezpieczeństwo wypoczywających na najbardziej popularnych akwenach województwa śląskiego. W okresie letnim niestety dochodzi również do większej liczby utonięć. Najczęstszą przyczyną utonięć jest brawura, słabe rozpoznanie zbiornika wodnego, brak umiejętności lub odpowiedniego przygotowania do pływania oraz spożywanie alkoholu przed wejściem do wody.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

  • Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

  • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.

  • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);

  • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;

  • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;

  • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.

  • Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;

  • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;

  • Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;

  • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;


Bezpiecznie w mieście: nie zapominamy również o tych, którzy pozostają w swoich domach. W czasie wakacji wzmożone zostaną kontrole najbardziej uczęszczanych miejsc rekreacji, rozrywki i wypoczynku. Dzieci są szczególnie zagrożone wypadkami podczas wakacji. Najmłodsi chętnie spędzają czas wolny na świeżym powietrzu. Pokonują drogę (często po jezdni) udając się do miejsc zabaw, do koleżanek i kolegów, jeżdżą na rowerach i deskorolkach. Warto przypomnieć najmłodszym podstawowe zasady poruszania się pieszych i rowerzystów po drogach lub obszarach położonych w pobliżu dróg.

Młodzi ludzie- zwłaszcza ci, którzy w okresie wakacyjnym zostają w domach i sami muszą zorganizować sobie swój wolny czas, narażeni są na niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą korzystanie z sieci. Często przeglądane przez nich treści są nieadekwatne do wieku, a co więcej mogą wpływać niekorzystnie na ich psychikę i zachowanie. Ważna jest tutaj rola rodziców. To oni, jako pierwsi, powinni poinformować swoje pociechy o możliwych zagrożeniach i kontrolować co dzieci robią w sieci, na jakie strony zaglądają i jakich szukają informacji. Warto również zastanowić się nad blokadą niektórych stron. Okres wakacyjny to doskonała okazja do rozmowy z dzieckiem na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. W czasie takiej rozmowy zwróćmy uwagę dziecka na fakt, że przyjaciele poznani w Internecie mogą nie być tymi, za których się podają. Przestrzeżmy je przed podawaniem obcym swojego nazwiska, wieku, numeru telefonu i umawianiem się z osobami poznanymi przez Internet.

Życzymy wszystkim bezpiecznych wakacji!

  • Policjant rozmawia z kobietą i mężczyzna podczas pikniku
  • Policyjny radiowóz stoi na polanie, w tle policjant rozmawia z dziećmi
  • Policyjny motocykl i radiowozy stoją na polanie, za nimi policjant rozmawia z dziećmi
  • Policyjny Sznupek pochyla się nad dziećmi, które wyciągają ręce w jego stronę
  • Policyjny koń pochyla łeb w stronę dzieci, które wyciągają ręce w jego stronę
  • Policjanci rozmawiają z dziećmi na terenie polanki
  • Dzieci na polanie słuchają tego, co mówi policjant
  • Policyjny koń wyciąga łeb w kierunku dzieci, które przyglądają mu się z bliska
  • Policyjny przewodnik z psem służbowym stoi wśród dzieci na polnace
  • Dziecko przechodzi po prowizorycznie zrobionym przejściu dla pieszych- kobieta pokazuje mu zielone kółeczko
  • Policyjna maskotka wita się z dziećmi na polance i przybija im "piątki"
  • Policjanci na rowerach przygotowują wyścig rowerowy do startu. Za nimi grupa dzieci nz rowerami
Powrót na górę strony