Wiadomości

Z kartą rowerową bezpiecznej do celu

Data publikacji 23.05.2024

21 i 23 maja 2024 roku w Szkole Podstawowej nr 50 w Częstochowie odbyły się egzaminy na kartę rowerową dla Szkół Podstawowych nr 48 i 30 w Częstochowie. Do egzaminu praktycznego przystąpiło 34 uczniów, którzy wcześniej pozytywnie zaliczyli egzamin teoretyczny. W komisji egzaminacyjnej uczestniczył profilaktyk z częstochowskiej drogówki.

O swoje pierwsze „prawo jazdy” starało się 34 uczniów Szkół Podstawowych nr 48 i 30 w Częstochowie. Dzieci pod nadzorem nauczyciela najpierw zdali egzamin teoretyczny, a następnie egzamin  praktyczny, który odbył się pod okiem sierż. szt. Marcina Knysaka z częstochowskiej drogówki. Ważnym czynnikiem takich inicjatyw jest podniesienie świadomości dzieci z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlatego przed przystąpieniem do egzaminu uczniowie wysłuchali informacji dotyczących prawidłowego wyposażenia roweru oraz zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z jednośladu, które przekazał im profilaktyk ruchu drogowego.  Sierż. szt. Marcin Knysak zaznaczył również, jak ważne podczas jazdy i zabaw na rowerze jest noszenie kasków ochronnych oraz kamizelek odblaskowych.

Uczestnicy egzaminu na miasteczku rowerowym musieli pokonać wyznaczona trasę. Wysoki poziom umiejętności jazdy na rowerze i solidna wiedza teoretyczna pozwoliły wszystkim uczniom zdać egzamin z wynikiem pozytywnym. Wszyscy, którzy poprawnie przejechali trasę, już niebawem otrzymają upragnione karty rowerowe, uprawniające do poruszania się po drogach.

Karta rowerowa jest dziś jedynym dokumentem uprawniającym do jazdy na "dwóch kółkach" przed skończeniem osiemnastego roku życia. Żeby przystąpić do egzaminu dziecko musi mieć ukończone 10 lat. Młodzież w wieku do 17 lat włącznie, by legalnie jeździć rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego po drogach publicznych musi posiadać kartę rowerową chyba, że posiada już dokument prawa jazdy kategorii AM, A1, B1, T.

Gratulujemy i życzymy bezpiecznych kilometrów!

 

  • uczestnicy karty rowerowej
  • pamiątkowe zdjęcie
  • prelekcja Policjanta na temat bezpieczeństwa
  • pogadanka o bezpieczeństwie
  • uczestnicy karty rowerowej
  • uczeń w trakcie egzaminu
  • sygnalizowany zamiar skrętu
  • prawidłowe zachowanie na drodze
  • plakat
Powrót na górę strony