Wiadomości

Wypadek z udziałem motocyklisty. Apelujemy o rozwagę

Data publikacji 28.03.2024

Policjanci z Częstochowy wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego z udziałem motocyklisty. W wyniku zderzenia kierujący jednośladem z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala. Apelujemy o rozwagę i ostrożność na drodze.

Dzisiaj przed godziną 7:00 na ulicy Rocha w Częstochowie doszło do zdarzenia drogowego z udziałem 4 pojazdów. Ze wstępnych ustaleń policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego wynika, że kierujący oplem astra 44-letni mężczyzna jadąc w kierunku Rynku Wieluńskiego, wykonując manewr skrętu w lewo, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu 40-letniemu cykliście, który jechał w kierunku cmentarza. Na skutek tego, kierujący motorowerem stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił jednoślad. Natomiast nadjeżdżający autobusem mężczyzna, jadąc od cmentarza, chcąc uniknąć najechania na poszkodowanego, skręcił w prawo i wjechał na parking, gdzie najechał na tył unieruchomionego fiata punto w którym za kierownica siedziała kobieta. Na skutek zderzenia ranny cyklista został przetransportowany do szpitala. Przyczyny i okoliczności tego zdarzenia badają częstochowscy śledczy.

Apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Przed wykonaniem jakiegokolwiek manewru na drodze należy wzmóc czujność, spojrzeć w lusterka i upewnić się, że swoim zachowaniem nie spowoduje się zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Należy pamiętać, że motocyklista jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji motocykla i samochodu, to motocyklista ma mniejsze szanse na wyjścia z tego zdarzenia bez szwanku.

Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem kierującego jednośladem jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo wykonany manewr skrętu, bądź zmiana pasa ruchu oraz nadmierna prędkość, dlatego apelujemy o rozsądek i przestrzeganie obowiązujących przepisów. Pamięta! Motocykl rzadko wybacza błędy...

Kierowco samochodu:

  • zanim rozpoczniesz manewr wyprzedzania, upewnij się, że bezpiecznie możesz go wykonać;

  • patrząc w lusterka pamiętaj o martwych polach, szczególnie przy zmianie pasa. Motocykle ze względu na swoje gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stają się przez to mniej widoczne dla pozostałych uczestników ruchu;

  • odpowiednio wcześnie sygnalizuj manewr, jaki planujesz wykonać;

  • obserwuj drogę, patrz w lusterka – te z pozoru proste czynności nabierają ogromnego znaczenia i mogą zapobiec tragedii na drodze.

  • Miejsce zdarzenia drogowego
  • Zniszczony motorower leży przy drodze
  • Miejsce wypadku drogowego
Powrót na górę strony