Wiadomości

Bądź bezpieczny - noś odblaski

Data publikacji 10.02.2024

W związku z okresem zimowym i związaną z nim słabą widocznością na drodze, szybko zapadającym zmrokiem i generalnie trudniejszymi warunkami drogowymi, takimi jak dłuższa droga hamowania lub ograniczona widoczność spowodowana opadami atmosferycznymi częstochowscy policjanci przypominają o obowiązku noszenia elementów odblaskowych.

Piesi należą do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że w przypadku zdarzenia drogowego nie chronią ich żadne dodatkowe elementy, takie jak np. karoseria pojazdu czy też pasy bezpieczeństwa. W jesiennej aurze dodatkowo stają się mniej widoczni na drodze. Można temu zaradzić, korzystając z różnych form elementów odblaskowych na swojej odzieży. Osoby, które noszą ciemną odzież są widziane przez kierujących pojazdami zaledwie z odległości około 40 metrów, natomiast niewielki element odblaskowy sprawia, że stajemy się widoczni nawet z odległości 150 metrów. Dajemy tym samym czas kierowcy na odpowiednią reakcję na naszą obecność na drodze.

Bez względu na kolor, kształt, czy wielkość odblask stosowany przez pieszego stanowi jego jedyną ochronę. Daje bowiem pieszemu szansę na to, że zostanie zauważony przez kierowcę, a kierowcy z kolei szansę na właściwą reakcję. Element odblaskowy może stanowić ochronę pieszego … o ile będzie on o nim pamiętał. 

Odblaski po zmroku i poza obszarem zabudowanym są obowiązkowe. Jednak zalecamy korzystanie z nich również w innych przypadkach. Można je przypiąć do kurtki, czapki lub plecaka i nosić je tak, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych, tym sam będąc zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z przodu i z tyłu. Opaski, breloczki, odblaskowe torby czy plecaki - możliwości jest wiele, ale każda z nich może uratować Twoje zdrowie, a nawet życie. Dlatego noś odblaski!

Powrót na górę strony