Wiadomości

Wspólne działania Policji i SOK w ramach akcji „Aktywna Tarcza”

Data publikacji 07.02.2024

Policjanci z podległych komisariatów Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie wspólnie z Funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei przeprowadzili wspólne działania w dniach 23 i 24 stycznia 2024 roku w ramach akcji „Aktywna Tarcza” organizowanej przez międzynarodową organizację UE-RAILPOL zrzeszającą służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na kolei. Działania mają na celu prowadzenie kontroli osób przemieszczających się na obszarze kolejowym, sprawdzanie ich tożsamości i legalności pobytu.

W trakcie ich realizacji policjanci z podległych komisariatów oraz z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie wspólnie z funkcjonariuszami  SOK z posterunku w Częstochowie, podczas wspólnych patroli zwracali szczególną uwagę na ewentualne próby dewastacji, wandalizmu, nanoszenia na elewacje budynków kolejowych tzw. graffiti, zniszczenia lub włamania do wagonów kolejowych, antyspołeczne zachowania, takie jak na przykład akty agresji, kradzieże na szkodę podróżnych, kradzieże elementów infrastruktury, głównie metali kolorowych, nielegalnej migracji, zażywania narkotyków, spożywania alkoholu i inne wykroczenia lub przestępstwa mogące wystąpić na tego typu obszarze. Dodatkowo funkcjonariusze SOK umożliwili pracę z wykorzystaniem ich sprzętu noktowizyjnego.
Wspólne patrole mają służyć wymianie doświadczeń i wzajemnym wsparciu podczas ewentualnych interwencji. To, gdzie znajdują się najbardziej ustronne miejsca, gdzie mogą ukrywać się przestępcy lub osoby poszukiwane, jak odróżnić pozbawione już otuliny okablowanie i wreszcie, jak poruszać się bezpiecznie w rejonie torów wiedzą bowiem najlepiej funkcjonariusze straży ochrony kolei. Tą wiedzą chętnie dzielą się z policjantami, opisując najczęstsze zagrożenia, rodzaje kradzionych sprzętów i sposoby działania sprawców. Taka wymiana spostrzeżeń stanowi później bogatą bazę informacji i wyjściową do planowania kolejnych wspólnych akcji służb mundurowych.

  • Policjanci i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei
  • wspólne zdjęcie
  • Zdjęcie na tle Komisariatu Policji w Kłomnicach
Powrót na górę strony