Wiadomości

"Bezpieczna droga do szkoły" z częstochowską drogówką

Data publikacji 06.09.2023

W początkowym okresie września, jak co roku, policjanci z częstochowskiej drogówki dbają o bezpieczeństwo w rejonach szkół. Poprzez wzmożone działania kontrolno-prewencyjne wspierane działaniami profilaktycznymi, docierają do najmłodszych uczestników ruchu drogowego, aby przekazać im najcenniejsze informacje i wskazówki. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w rejonach szkół oraz na drogach, prowadzących do szkół i placówek oświatowo–wychowawczych.

Od 4 września br. droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu dziecka, aż do wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. O to dbają policjanci, nauczyciele i rodzice. Kierujący pojazdami w rejonach szkół powinni zachować ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego. Wszyscy powinni mieć na uwadze, że po wakacjach, dzieci mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego.

Stałym elementem działań „Bezpieczna droga do szkoły” są spotkania przy szkołach podstawowych policjantów z najmłodszymi uczniami. Takie spotkania są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariuszy z „drogówki”, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie. Właśnie dzisiaj już przed godziną ósmą w rejonie jednej z częstochowskich szkół pojawiły się patrole policjantów w białych czapkach. Mundurowi wręczali dzieciom elementy odblaskowe i razem ze „Stopkiem” uczyli dzieci bezpiecznych zachowań na drodze i przejściu dla pieszych. I choć spotkanie trwało krótko, to poranna prelekcja tuż przed rozpoczęciem zajęć na pewno na długo pozostanie w pamięci najmłodszych uczniów.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest adresowana zarówno do dzieci, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny. Wspólnie zadbajmy o to, aby "Bezpieczna droga do szkoły" na stałe wpisała się w pamięci  naszych dzieci.

 

  • Policjanci patrolują rejon przejścia dla pieszych, po którym przez jezdnie przechodzą piesi
  • Policyjny patrol rozmawia z grupą pieszych przy przejściu dla pieszych
  • Piesi przechodzą przez jezdnię pod nadzorem policjanta i kobiety stojącej na jezdni i blokującej ruch przez uniesienie znaku STOP
  • Stopek i patrol policjantów pozują do zdjęcia przy przejściu dla pieszych
  • Chłopczyk siedzi na policyjnym motocyklu, obok stoi policjant i mężczyzna
  • Policjanci wręczają elementy odblaskowe dzieciom, które prawidłowo przeszły przez przejście dla pieszych
Powrót na górę strony