Wiadomości

Policjant kieruje ruchem - czy każdy kierowca potrafi prawidłowo odczytać te znaki?

Data publikacji 01.08.2023

Kierowanie ruchem to jedno z podstawowych zadań policjantów ruchu drogowego. By ruch odbywał się płynnie i bezpiecznie, każdy kierowca posiadający uprawnienia do kierowania powinien wiedzieć, że polecenia i sygnały nadawane przez mundurowego mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi, ale przede wszystkim powinien rozumieć co te gesty oznaczają. Jak się zachować, gdy na drogę wyjdzie policjant w białej czapce i białych rękawiczkach?

Zgodnie z art. 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe. W praktyce oznacza to, że polecenia i sygnały dawane przez kierującego ruchem są ważniejsze niż sygnalizacja świetlna czy znaki drogowe.

Policjanci ruchu drogowego często kierują ruchem na skrzyżowaniach o dużym natężeniu ruchu, gdzie sygnalizacja świetlna uległa awarii lub podczas zabezpieczenia imprez masowych związanych ze zmianą organizacji ruchu. Obecność umundurowanego stróża prawa na środku drogi nigdy nie jest przypadkowa. Należy mieć na uwadze, że polecenia i sygnały przez niego podawane mają poprawić bezpieczeństwo i przywrócić płynny ruch na danym odcinku drogi.

Za kilka dni rozpocznie się szczyt pielgrzymkowy. Warto więc pamiętać, że do dawania poleceń i sygnałów uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze upoważnione są również osoby odpowiedzialne za utrzymanie porządku podczas przemarszu pielgrzymki.

Podstawowe zasady zachowania się kierującego, gdy ruchem kieruje policjant:

1. Nie wpadaj w panikę

2. Uważnie obserwuj policjanta.

3. Nie patrz na wskazania sygnalizacji świetlnej i znaki drogowe.

4. Skoncentruj się tylko na znakach i sygnałach nadawanych przez policjanta.

5. Nie zajmuj się regulowaniem radia czy absorbującą rozmową z pasażerami - to może rozproszyć twoją uwagę.

6. Bądź czujny i wykonuj polecenia policjanta.

  • Gdy policjant stoi PRZODEM LUB TYŁEM do naszego kierunku jazdy – to taką postawę można przyrównać do światła czerwonego – ZAKAZ WJAZDU NA SKRZYŻOWANIE
  •  Gdy policjant stoi BOKIEM do naszego kierunku jazdy – to taką postawę można przyrównać do światła zielonego – MOŻNA WJECHAĆ NA SKRZYŻOWANIE
  •  Gdy policjant stoi przodem, tyłem lub bokiem do naszego kierunku jazdy  z PODNIESIONĄ RĘKĄ – to taką postawę można przyrównać do światła żółtego – NIE MOŻNA WJECHAĆ NA SKRZYŻOWANIE, A POJAZDY KTÓRE WJECHAŁY MUSZĄ SKRZYŻOWANIE OPUŚCIĆ

Podobnie zachować muszą się piesi:

  • postawa policjanta BOKIEM do kierunku przejścia – IDŹ,
  • postawa policjanta: PRZODEM LUB TYŁEM – STÓJ

 Apelujemy do kierowców o cierpliwość, kulturalną jazdę i zdrowy rozsądek za kierownicą.

Do pielgrzymów apelujemy o to, by nie zabierali ze sobą szczególnie wartościowych przedmiotów, takich jak cenna biżuteria, drogie sprzęty elektroniczne czy też dużych sum pieniędzy. Pozwoli to uniknąć ich zagubienia czy też kradzieży. Także pozostawienie cennych przedmiotów na widoku, w samochodzie lub bez nadzoru na miejscu uroczystości może być okazją, z jakiej skorzysta złodziej.

Gdy zajdzie konieczność interwencji policjantów - zawsze należy wybrać numer alarmowy 997 lub 112.


 


 

Powrót na górę strony