Wiadomości

Częstochowska drogówka podsumowała piatkowe działania p/k "Bezpieczny pieszy"

Data publikacji 29.05.2023

Policjanci z drogówki codziennie czuwają nad bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego. W piątek przeprowadzili działania z wykorzystaniem policyjnego drona na alei Wojska Polskiego w Częstochowie. Ujawnili 50 wykroczeń popełnionych przez kierujących. Apelujemy o rozwagę i przestrzeganie przepisów.

Piesi to grupa osób najbardziej zagrożonych wypadkami na drodze. W zderzeniu z pojazdem przeważnie odnoszą poważne obrażenia. By temu przeciwdziałać i poprawić ich bezpieczeństwo, częstochowska drogówka regularnie prowadzi działania w rejonie przejść dla pieszych właśnie po to, by przypomnieć zarówno kierującym jak i samym pieszym, że od ich zachowania zależy bezpieczeństwo na drodze.

W piątek policjanci z Katowic z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego obserwowali kierujących poruszających się aleją Wojska Polskiego w Częstochowie. Ujawnili w ten sposób 20 wykroczeń polegających na wyprzedzaniu bezpośrednio przed lub na przejściu dla pieszych. W momencie, gdy operator zaobserwował na kamerze wykroczenie, natychmiast przekazywał informację do policjantów z Częstochowy, którzy podejmowali na drodze interwencję wobec sprawcy.

Na pewno tego typu działania będą kontynuowane.

Przypominamy, że:

  • Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście, grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych.
  • Za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem, grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych.
  • Za naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu określonego znakiem drogowym, grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych.

Apelujemy również do pieszych, aby przed wejściem na jezdnię rozejrzeli się i upewnili, że zostali dostrzeżeni przez kierowcę i mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę. ( niestety podczas działań na tego typu naruszenie przepisów naraziło się aż 13 pieszych). Piesi, znajdując się na jezdni, dla własnego bezpieczeństwa powinni zachować czujność i upewnić się, czy nie zmieniły się warunki na drodze i bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamiętać o obserwacji pojazdów.

Film Film

Pobierz plik Film (format mp4 - rozmiar 6.64 MB)

  • Dron unoszący się w powietrze
  • Wyświetlacze monitora kamer drona
  • Policjanci kontrolują pojazd
  • Policjanci kontrolują pojazd, obok zaparkowany motocykl służbowy
  • Policjanci kontrolują pojazd
  • Policjanci kontrolują pojazd
Powrót na górę strony