Wiadomości

Kierowco, uważaj na pieszych! Piesi, uważajcie na siebie.

Data publikacji 01.02.2023

Dzisiaj rano doszło do kolejnego w tym roku zdarzenia drogowego z udziałem pieszego. Mężczyzna potrącony przez samochód ciężarowy w ciężkim stanie trafił do szpitala. Apelujemy zarówno do kierujących jak i do pieszych – uważajcie na siebie na drodze!

Od początku roku na drogach miasta i powiatu doszło już do 6 wypadków, w których 7 pieszych zostało rannych. W 2022 roku na naszych drogach zginęło 9 pieszych. Do kierowców apelujemy o rozwagę i rozsądek za kierownicą, do pieszych apelujemy o szczególną ostrożność na drodze.

Dzisiaj w Częstochowie przy Alei Pokoju doszło do kolejnego w tym roku wypadku z udziałem pieszego. Wstępne ustalenia wskazują, że 38-letni kierujący samochodem ciężarowym marki Man najechał na mężczyznę w wieku 75 lat, który przechodził przez oznakowane przejście dla pieszych na zielonym świetle. Pieszy wpadł pod koła ciężarówki i był ciągnięty przez nią przez około 350 metrów. Policjanci, którzy jako pierwsi byli na miejscu udzielili pomocy poszkodowanemu i wspólnie ze strażakami prowadzili resuscytację, którą następnie kontynuował zespół ratownictwa medycznego. Dzięki szybki działaniom służb udało się przywrócić czynności życiowe pieszemu. 75-letni mieszkaniec Częstochowy w ciężkim stanie został przetransportowany do szpitala. W chwili zdarzenia kierujący manem był trzeźwy.

Na miejscu pracowali policjanci ruchu drogowego, technik kryminalistyki i kryminalni z komisariatu 6. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy czynności i zgromadzony w sprawie materiał pozwolą szczegółowo wyjaśnić przebieg i okoliczności tego zdarzenia.

Zwracamy się z apelem do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze! Zgodnie z przepisami, kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia, zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności. Każdy kierowca widzi znaki informacyjne i ostrzegawcze, że zbliża się do przejścia i widzi także samo przejście. Większa koncentracja kierowcy przy przejściu, szczególna ostrożność w tym miejscu, mniejsza prędkość auta - tyle może wystarczyć, by uratować życie pieszego.
Apelujemy również do niechronionych uczestników ruchu drogowego, aby przed wejściem na jezdnię rozejrzeli się i upewnili, że zostali dostrzeżeni przez kierowcę i mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę. Piesi, znajdując się na jezdni, dla własnego bezpieczeństwa powinni zachować czujność i upewnić się, czy nie zmieniły się warunki na drodze i bez względu na posiadane pierwszeństwo pamiętać o obserwacji pojazdów.

  • zdjęcie - zbliżenie na tył radiowozu, przy którym stoi urządzenie do pomiaru odległości
  • na zdjęciu zbliżenie na prawy reflektor samochodu ciężarowego, w tle 2 radiowozy i policjanci stoją na chodniku
  • na zdjęciu policjant wykonuje oględziny przy użycia tak zwanego lustra - ogląda podwozie samochodu ciężarowego
Powrót na górę strony