Wiadomości

By po feriach zostały tylko miłe wspomnienia, niech kręci cię bezpieczeństwo...

Data publikacji 13.01.2023

Już niebawem w naszym województwie rozpoczną się długo wyczekiwane ferie zimowe. Przerwa od zajęć szkolnych dla większości uczniów i ich rodziców oznacza również wyjazdy i aktywny wypoczynek. Aby ten czas dla każdego był radosny i szczęśliwy, nie zapominajmy o bezpieczeństwie...

Przez cały okres ferii zimowych funkcjonariusze prewencji będą kontrolowali miejsca grupowania się młodzieży sprawdzając, czy przebywający tam małoletni nie znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Sprawdzą również, czy osoby niepełnoletnie nie ulegają demoralizacji oraz zainteresują się dziećmi, przebywającymi w porze nocnej bez opieki rodziców czy opiekunów. Ponadto profilaktycy policyjni przeprowadzą szereg spotkań edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą w miejscach gdzie zorganizowane będą kolonie zimowe.

Patrole częstochowskiej drogówki natomiast będą eliminowali z ruchu piratów drogowych, którzy przekraczają dozwoloną prędkość oraz wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. Zwrócą uwagę, czy kierowcy przewożą dzieci w fotelikach ochronnych oraz czy wszyscy pasażerowie korzystają z pasów bezpieczeństwa. Podczas codziennych kontroli drogowych dokonają również kontroli stanu technicznego pojazdu.

Przypominamy, aby planując dalszą podróż prawidłowo przygotować pojazd (uzupełnić płyny eksploatacyjne, sprawdzić stan ogumienia, wyregulować oświetlenie).
Należy pamiętać, że nasze bezpieczeństwo podczas podróży zależy w dużej mierze od nas samych. Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien kierować się zasadą ograniczonego zaufania oraz ostrożności, a nade wszystko wyobraźnią i umiejętnością przewidywania.

Porady policjantów

 • Gdy dziecko spędza ferie w domu zapewnij mu miejsce do zabawy i odpowiednio zabezpiecz instalację elektryczną, wodną i gazową, schowaj w lekarstwa, aby dziecko omyłkowo ich nie zażyło.
 • Przypomnij dziecku bezpieczne zasady korzystania z Internetu.
 • Przypominaj dziecku, by zawsze zamykało drzwi od wewnątrz i nie wpuszczało do domu osób, których nie zna.
 • Naucz dziecko, by zawsze dobrze chowało klucze do mieszkania i informowało, gdzie wychodzi, z kim i kiedy wróci.
 • Uświadom swoje dziecko o niebezpieczeństwie jakie niosą ze sobą narkotyki, papierosy oraz alkohol, pamiętając, że czas wolny i pozostawienie dziecka bez nadzoru sprzyja pierwszym kontaktom z używkami.
 • Zadbaj o prawidłowe i solidne zabezpieczenie swojego domu/mieszkania przed wyjazdem. Zamknij wszystkie okna, sprawdź zamknięcie drzwi, nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu. Poproś zaufaną osobę czy sąsiada, by zwrócił uwagę na twoje mieszkanie, wyjmował korespondencję ze skrzynki czy zabierał ulotki spod drzwi, by nie sugerować złodziejowi, iż od dłuższego czasu nikt nie korzystał.

Wraz z rozpoczęciem sezonu zimowego ruszyła też ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Przypominamy najważniejsze zasady bezpieczeństwa, którymi należy się kierować podczas zabawy na śniegu:

 • Osoby do ukończenia 16 roku życia mają obowiązek używania w czasie jazdy kasku ochronnego.
 • Zabronione jest uprawianie narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanych terenach narciarskich w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Za łamanie powyższych zapisów ustawodawca przewidział karę grzywny.
 • Nie pozostawiaj bez opieki sprzętu narciarskiego.
 • Wpisz do telefonu komórkowego numer alarmowy w górach: 601 100 300 lub 985 oraz numer ICE (to numer osoby z którą należy się skontaktować w razie nagłego wypadku).
 • Aplikacja ratunek - w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, która wymaga kontaktu ze służbą ratowniczą w górach należy uruchomić aplikację na telefonie. Ratunek połączy cię z ratownikami górskimi i wyśle twoją lokalizację.
 • Więcej informacji na: www.ratunek.eu.

Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS):

1. Wzgląd na inne osoby - Każdy narciarz lub snowboardzista powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych osób.

2. Panowanie nad szybkością - Narciarz lub snowboardzista powinien zjeżdżać z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności, trudności i stanu trasy oraz warunków atmosferycznych.

3. Wybór kierunku jazdy - Jadący powyżej narciarz lub snowboardzista, dysponując lepszą widocznością i możliwościami, musi wybrać taki tor jazdy, aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z osobą znajdującą się poniżej.

4. Wyprzedzanie - Wyprzedzanie może następować zarówno po stronie dostokowej, jak i odstokowej, po stronie prawej lub lewej, lecz zawsze w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potracenia wyprzedzanego.

5. Przejazd i krzyżowanie torów jazdy - Narciarz lub snowboardzista, który wchodzi/wjeżdża na trasę powinien sprawdzić, patrząc  w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. To samo obowiązuje go przy każdym ruszaniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu.

6. Zatrzymanie się - Tylko w razie absolutnej konieczności narciarz lub snowboardzista może zatrzymać   się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach ograniczonej widoczności.  Po ewentualnym upadku narciarz lub snowboardzista powinien usunąć się z toru jazdy tak szybko jak to możliwe.

7. Podchodzenie i schodzenie - Narciarz lub snowboardzista powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. To samo zachowanie obowiązuje narciarzy i snowboardzistów, którzy pieszo schodzą w dół.

8. Przestrzeganie znaków narciarskich -  Każdy narciarz lub snowboardzista winien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.

9. Zachowanie w razie wypadku - W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanemu pomocy.

10. Stwierdzenie tożsamości - Każda osoba uczestnicząca w wypadku lub będąca jego świadkiem powinna podać swoje dane osobowe.

Wszystkim życzymy bezpiecznych i udanych ferii.

Powrót na górę strony