Wiadomości

Świetlista szkoła w Wierzchowisku

Data publikacji 12.01.2023

W ramach akcji „Świetlisty powiat” częstochowscy policjanci wspólnie z przedstawicielami starostwa powiatowego odwiedzili wczoraj szkołę w Wierzchowisku. Profilaktycy z prewencji przeprowadzili prelekcję z dziećmi i młodzieżą na temat bezpieczeństwa. Dodatkowo uczniowie otrzymali elementy odblaskowe dla poprawy ich widoczności na drodze.

11 stycznia Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie nadkomisarz Artur Włodarski i Starosta Częstochowski Krzysztof Smela spotkali się z uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wierzchowisku. W ramach kampanii „Świetlisty Powiat” policyjni profilaktycy przeprowadzili prelekcję dla uczniów szkoły, informując o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, których muszą przestrzegać na drodze. Naczelnik prewencji wspólnie ze Starostą rozdali też uczniom odblaski, podkreślając jak ważna jest widoczność poruszając się po drogach.

Wskazówki dla ucznia:

Przechodząc przez ulicę, gdzie jest sygnalizacja świetlna pamiętaj:
1. czerwone oznacza STÓJ!!!
2. zielone – IDŹ.

Przechodząc przez ulicę gdy nie ma sygnalizacji świetlnej pamiętaj:
1. możesz przejść tylko w miejscach oznaczonych pasami (zebra) – wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów.
2. zanim przejdziesz, zatrzymaj się. Zawsze przed wejściem na jezdnię rozejrzyj się i upewnij się, czy możesz bezpiecznie przejść na drugą stronę (spójrz w lewo, potem w prawo i znowu w lewo. Przechodząc przez ulicę nie trać pojazdów z oczu, bądź czujny).
3. przechodź przez jezdnię pewnym krokiem i zachowaj ostrożność, nie korzystaj ze smartfona, skup swoją uwagę na tym, co się dzieje na drodze.
4. nigdy nie wbiegaj na jezdnię i nie przebiegaj przez nią.
Pamiętaj: jeśli w pobliżu nie ma chodnika ani drogi dla pieszych, idź poboczem - lewą stroną drogi, by widzieć nadjeżdżające samochody.

Jeśli masz już 10 lat i kartę rowerową, możesz samodzielnie poruszać się rowerem po drogach, jeśli jesteś młodszy i chcesz jechać rowerem do szkoły, musi ci towarzyszyć osoba dorosła.

Jeśli nie masz jeszcze 150 centymetrów wzrostu, musisz podróżować w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu podtrzymującym.

Wskazówki dla rodzica/opiekuna:

Wzmożony ruch, zwłaszcza poranny, może prowadzić do zaistnienia różnych zdarzeń drogowych. Warto więc zaplanować harmonogram dnia (a w szczególności poranka), by uniknąć pośpiechu i niepotrzebnego stresu w drodze do szkoły, a później do pracy. Pośpiech zarówno dla kierowcy jak i niechronionego uczestnika ruchu drogowego (pieszego, rowerzysty) wiąże się z ryzykiem wypadku drogowego.

1. Przypomnijmy dzieciom zasady przechodzenia na drugą stronę jezdni (także przez oznakowane przejście dla pieszych).
2. Wyposażmy dzieci w elementy odblaskowe.
3. Prawidłowo przewoźmy swoje dzieci w samochodzie (w fotelikach, zapięte pasami), sami bądźmy dla nich przykładem i zapinajmy pasy bezpieczeństwa!
6. Nigdy nie pozwalajmy wysiadać z samochodu od strony jezdni.
7. Zatrzymujmy swój pojazd w rejonie szkół tylko w miejscach wyznaczonych. Zatrzymanie w rejonie przejścia dla pieszych może ograniczyć widoczność innym uczestnikom ruchu drogowego i spowodować zagrożenie bezpieczeństwa w tym rejonie.

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży!


fot.: Starostwo Powiatowe w Częstochowie


 

  • na zdjęciu policjant przeprowadza uczniów przez pasy na druga stronę jezdni
  • na zdjęciu starostwa częstochowski przeprowadza uczniów przez ulice po pasach
  • na zdjęciu policjant w kamizelce odblaskowej zatrzymuje pojazdy, by uczniowie mogli bezpiecznie przejść po pasach
  • na zdjęciu policjant w kamizelce odblaskowej zatrzymuje pojazdy, by uczniowie mogli bezpiecznie przejść po pasach
  • na zdjęciu policjant z ruchu drogowego stoi przodem do uczniów i tłumaczy im zasady bezpieczeństwa przed wejściem na jezdnię
  • zdjęcie grupowe policjantów, samorządu i uczniów oraz pedagogów szkoły
Powrót na górę strony