Wiadomości

2022 rok na drogach miasta i powiatu częstochowskiego

Data publikacji 10.01.2023

Częstochowska policja podsumowała ubiegły rok na drogach. W 255 wypadkach zginęło 19 osób, w tym 9 pieszych, 2 rowerzystów i 2 motocyklistów. Mundurowi zatrzymali 879 pijanych kierowców. 14 z nich było sprawcami wypadków, w których zginęły 4 osoby. Apelujemy o rozsądek, by ten rok był bezpieczniejszy.

W ubiegłym roku na drogach miasta i powiatu częstochowskiego doszło do 255 wypadków, w których 19 osób zginęło, a 285 zostało rannych. W 2021 roku było o 54 więcej wypadków, więcej tez osób zostało rannych, zginęło wówczas 20 uczestników ruchu drogowego.

W 57 wypadkach z udziałem pieszych 9 zostało zabitych, a 48 rannych. W 2022 roku podczas prowadzonych działań oraz w trakcie codziennej służby policjanci ujawnili 576 kierujących, którzy popełnili wykroczenia względem pieszych. Najwięcej wykroczeń dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości w rejonie wzmożonego ruchu pieszych i wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim. Blisko 55% wypadków miało miejsce na przejściach dla pieszych, a do około 80% zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego doszło z winy kierujących.
Również zachowanie pieszych na drodze było kontrolowane przez policjantów. Mundurowi ujawnili aż 1515 przypadków łamania przepisów przez tą grupę użytkowników dróg. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego najczęściej przechodzili przez jezdnię w miejscach niedozwolonych lub na czerwonym świetle.

Niestety w dalszym ciągu nie brakuje nieodpowiedzialnych osób, które wsiadają za kierownicę po spożyciu alkoholu. W ubiegłym roku częstochowscy stróże prawa zatrzymali 879 pijanych kierowców, a14 z nich było sprawcami wypadków, w których zginęły 4 osoby.

Jedną z głównych przyczyn najtragiczniejszych w skutkach wypadków drogowych była prędkość niedostosowana do warunków panujących na drodze, dlatego policjanci z ruchu drogowego codziennie prowadzili kontrole celem wyeliminowania z ruchu piratów drogowych. Nadmierna prędkość była przyczyną 1098 zdarzeń drogowych. W 2021 roku takich zdarzeń było znacznie więcej, bo aż 1449. W 2022 roku policjanci zatrzymali prawo jazdy 282 kierowcom, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym, w 2021 roku na drogach miasta i powiatu było znacznie więcej takich piratów drogowych, bo aż 441.

Ogółem w 2022 roku stróże prawa ujawnili 31147 wykroczeń popełnionych w ruchu drogowym, podobnie jak w 2021 roku.

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo na naszych drogach. Przestrzegajmy przepisów i reagujmy widząc, jak inny uczestnik ruchu drogowego swoim zachowaniem powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zróbmy wszystko, by ten rok był dla każdego z nas bezpieczny!

Powrót na górę strony