Wiadomości

Bezpiecznie powitajmy Nowy Rok!

Data publikacji 30.12.2022

Witanie Nowego Roku w zdecydowanej większości przypadków wiąże się ze spożywaniem alkoholu, dlatego w trosce o bezpieczeństwo na drogach mundurowi będą prowadzili wzmożone kontrole, głównie pod kątem trzeźwości i na obecność narkotyków. Apelujemy o rozsądek na drodze!

W trosce o bezpieczeństwo tych, którzy wyruszą na spotkania i zabawy sylwestrowe, na drogach naszego miasta i powiatu będzie więcej policyjnych patroli. Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego przede wszystkim będą mogli liczyć na pomoc funkcjonariuszy. Oczywiście policjanci będą również reagowali na rażące naruszenia przepisów, zagrażające bezpieczeństwu użytkowników dróg. Na pewno nie będzie pobłażania dla tych, którzy wsiądą za kierownicę pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu lub narkotyków.

Mundurowi z ruchu drogowego na pewno zwrócą też uwagę na prędkość z jaką poruszają się pojazdy. Sprawdzą czy kierowcy i pasażerowie mają zapięte pasy oraz czy liczba osób w samochodach jest zgodna z zapisami w dowodach rejestracyjnych.

Po zakrapianej imprezie, jeżeli planujemy podróż za kierownicą samochodu, sprawdźmy czy jesteśmy trzeźwi. Jeżeli nie posiadamy własnego urządzenia, to spacer do jednostki straży miejskiej lub komisariatu z pewnością poprawi nasze samopoczucie i pozwoli zweryfikować czy w naszym organizmie znajduje się jeszcze alkohol.

Alkohol jak i środki działające podobnie prowadzą do:

  • zmniejszenia szybkości reakcji;
  • ograniczenia pola widzenia;
  • błędnej oceny odległości i szybkości;
  • błędnej oceny własnych możliwości i znacznego obniżenia samokontroli oraz koncentracji;
  • rozproszenia uwagi oraz senności.

Nasz stan psychofizyczny ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo, dlatego bądźmy odpowiedzialni i nie wsiadajmy za kierownicę po spożyciu alkoholu ani środków odurzających.

Apelujemy do mieszkańców, by reagowali widząc, jak pijany wsiada za kierownicę. Nie bójmy się zadzwonić na Policję, jeśli zachowanie innego kierowcy na drodze wzbudzi nasze przypuszczenia, że może znajdować się w stanie nietrzeźwości lub pod działaniem narkotyków. Każde zgłoszenie pod numer alarmowy 112 zostanie przez policjantów zweryfikowane.

Apelujemy również o reagowanie na sytuacje, w których życie ludzkie może być zagrożone. Nie przechodźmy obojętnie obok osób śpiących na ławce, przystanku czy klatce schodowej. Zainteresujmy się też znajomymi, którzy wyszli na zewnątrz i nie wracają. Mogą potrzebować naszej pomocy.

Wracając pieszo nie zapomnijmy o tym, by zadbać o swoja widoczność – wyposażmy się w odblaski i pamiętajmyy, żeby przed wejściem nas jezdnię upewnić się, czy kierujący pojazdami nas dostrzegli i czy bezpiecznie możemy przejść na drugą stronę.

Zadbajmy wspólnie o własne bezpieczeństwo. Niech 2022 rok dla każdego z nas będzie miał szczęśliwe zakończenie!

Powrót na górę strony