"Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo” - sprawdź bezpłatnie swoje światła i dowiedz się jak prawidłowo ich używać
W ramach ogólnopolskiej akcji "Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo” kierowcy po raz kolejny będą mieli okazję skorzystać z darmowego przeglądu oświetlenia w swoich samochodach w wybranych stacjach diagnostycznych na terenie Częstochowy i powiatu. Apelujemy też do kierowców - nie mylcie świateł dziennych ze światłami mijania… W tekście wyjaśniamy dlaczego.
Jutro, to jest 3 grudnia, w wyznaczonych stacjach diagnostycznych kierowcy będą mogli bezpłatnie skontrolować stan oświetlenia w swoich samochodach. Zapraszamy do wskazanych poniżej stacji diagnostycznych na terenie Częstochowy i powiatu:
- Częstochowa - Speed Car ulica Kisielewskiego (obok M1);
- Częstochowa - Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów ulica Sikorskiego 82/89;
- Częstochowa - Centrum Kształcenia Praktycznego Stacja Kontroli Pojazdów, ulica Łukasińskiego 32/38;
- Częstochowa - RAF-POL, ulica Narcyzowa 5;
- Mstów - Stacja Kontroli Pojazdów Jerzy Sobalski ulica Gminna 36B;
- Wygoda - Auto Serwis Stacja Kontroli Pojazdów Global Eurowarsztat Kuśmierski Andrzej, Wygoda 42.
Używanie świateł mijania
Zgodnie z artykułem 51 ust. 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym kierujący pojazdem ma obowiązek używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą lub opadami atmosferycznymi ma obowiązek włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie lub oba te światła jednocześnie. Holując inny pojazd należy też pamiętać, żeby włączyć światła mijania również w okresie dostatecznej widoczności.
Używanie świateł do jazdy dziennej
W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej. Niestety zdarzają się na drogach kierujący, którzy często mylą światłą dzienne ze światłami mijania. Zwracajmy na to uwagę szczególnie teraz, w okresie jesienno-zimowym, gdy dzień jest krótszy, a widoczność gorsza. Jazda na światłach dziennych w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że w tym trybie tylne lampy nie są włączone, przednie zaś niedostatecznie oświetlają drogę.
Używanie świateł drogowych
W czasie od zmierzchu do świtu na drogach nieoświetlonych kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących lub pieszych poruszających się w kolumnie. Używając świateł drogowych kierujący ma obowiązek przełączyć je na światła mijania w momencie, gdy zbliża się do:
- pojazdu jadącego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe - drugi ma obowiązek zrobić to samo;
- pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może zostać oślepiony;
- pojazdu szynowego lub pojazdu komunikacji wodnej, jeśli poruszają się one w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących takimi pojazdami.
Warto zaznaczyć, że używanie świateł drogowych uzależnione jest od oświetlenia drogi (na przykład latarniami ulicznymi) i nie ma znaczenia czy droga znajduje się w obszarze zabudowanym lub poza obszarem zabudowanym. Nie można używać ich w dzień, nawet podczas ograniczonej widoczności powietrza.
Używanie świateł przeciwmgłowych przednich
Kierujący pojazdem silnikowym w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi ma obowiązek włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie – albo oba te światła jednocześnie.
Na drodze krętej, która oznaczona jest odpowiednimi znakami drogowymi kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Warto przypomnieć, że drogi kręte to takie, na których występują liczne zakręty i są odpowiednio oznaczone.
Używanie świateł przeciwmgłowych tylnych
Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów. W momencie poprawy widoczności kierujący pojazdem ma obowiązek niezwłocznie wyłączyć te światła.
Warto znać przepisy i się do nich stosować... nie tylko z uwagi na wysokie mandaty, ale przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa.