Wiadomości

Policjanci z Częstochowy wspólnie z GIOŚ wykryli kolejne składowisko niebezpiecznych substancji

Data publikacji 10.11.2022

Śledczy zwalczający przestępczość gospodarczą z Częstochowy, wspólnie z pracownikami Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, odkryli nielegalne składowisko odpadów na terenie Bierunia. Wstępne badania wykazały, że w plastikowych i metalowych pojemnikach mogą znajdować się niebezpieczne substancje. Kolejny raz ostrzegamy przed bezprawnym procederem składowania odpadów.

Pomimo ogromnego zagrożenia, jakie niesie za sobą nieodpowiednie gospodarowanie odpadami niebezpiecznymi, zorganizowane grupy przestępcze uczyniły sobie stałe źródło dochodów z przemieszczania odpadów oraz składowania ich na terenie naszego kraju. Najczęściej nielegalne składowiska odkrywane są w opuszczonych obiektach, halach i magazynach, a także na terenach zielonych.

Policyjna grupa z Częstochowy, powołana w 2019 roku przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, zajmuje się zwalczaniem tego procederu. Dzięki ścisłej współpracy z Prokuraturą Regionalną w Katowicach, częstochowscy policjanci zatrzymali już 58 osób za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, czerpiącej zyski z transportowania i składowania groźnych dla życia i zdrowia substancji. 36 z nich trafiło do aresztu.

Działania związane ze śledztwem, prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach, pozwoliły odkryć kolejne miejsce składowania niebezpiecznych substancji. We wtorek częstochowscy policjanci, wspólnie z inspektorami Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej z Warszawy, potwierdzili uzyskaną informację o nielegalnym składowisku odpadów na terenie Bierunia (woj śląskie). Na dość rozległym terenie jednej z prywatnych posesji, służby odkryły zakopane pod ziemią pojemniki z substancjami pochodzącymi z przemysłu chemicznego.

Wstępne badania przeprowadzone na miejscu znaleziska wykazały, że w metalowych beczkach i plastikowych mauzerach, może znajdować się ponad 20 tys. litrów niebezpiecznych odpadów. Jeśli badania przeprowadzone przez biegłych potwierdzą przypuszczenia policjantów i inspektorów GIOŚ, wówczas sposób składowania tych substancji może stanowić realne zagrożenie dla życia i zdrowia lub spowodować skażenie środowiska naturalnego w znacznych rozmiarach.

Inspektorzy GIOŚ, przy użyciu drona wykonali mapowanie terenu oraz sporządzili dokumentację multimedialną do prowadzonego postępowania. Policjanci natomiast wykonali na miejscu oględziny, a teraz, pod nadzorem prokurator, sprawdzą między innymi źródło pochodzenia niebezpiecznych materiałów oraz to, gdzie miały one trafić.

Apelujemy do każdego, kto jest świadkiem procederu nielegalnego składowania odpadów, by zawiadomił o tym służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub przy pomocy Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa. Przede wszystkim apelujemy do osób, które przebywają w rejonie mało uczęszczanych miejsc, obiektów leśnych, opuszczonych hal czy magazynów, o zwracanie uwagi na wzmożony ruch w tym miejscu pojazdów ciężarowych oraz obcych osób. Tylko wspólne działania pozwolą na wykrycie przestępstw popełnianych przeciwko środowisku naturalnemu.

Materiał foto i video: KMP Częstochowa, GIOŚ Warszawa

  • łyżka koparki podczas prac przy wykopywaniu zasypanych beczek i mauzerów
  • łyżka koparki podczas prac przy wykopywaniu zasypanych beczek i mauzerów
  • łyżka koparki podczas prac przy wykopywaniu zasypanych beczek i mauzerów
  • beczki i mauzery zakopane pod ziemia - zbliżenie
  • beczki i mauzery zakopane pod ziemia - zbliżenie
  • beczki i mauzery zakopane pod ziemia - zbliżenie

Film skladowisko_odpadow.mp4

Pobierz plik skladowisko_odpadow.mp4 (format mp4 - rozmiar 40.44 MB)

Nagranie audio audiodeskrypcja.m4a

Pobierz plik audiodeskrypcja.m4a (format mp3 - rozmiar 179.57 KB)

Powrót na górę strony