Wiadomości

Osoby bezdomne potrzebują naszej pomocy i wsparcia

Data publikacji 14.11.2022

W okresie jesienno-zimowym policjanci z częstochowskiej prewencji realizują zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa osobom bezdomnym. Podczas codziennej służby patrolowej i obchodowej mundurowi zwracają uwagę na tych, którzy nie mają żadnego schronienia i podczas niskich temperatur zagrożone jest ich życie i zdrowie. Nie bądźmy obojętni na los drugiego człowieka. Czasem jeden telefon może uratować komuś życie.

Każdego roku jesienią policjanci rozpoczynają działania skierowane na niesienie pomocy najbardziej potrzebującym, którzy często bez środków do życia, bez dachu nad głową i w złym stanie zdrowia przebywają w opuszczonych budynkach, altanach, czy na klatkach schodowych. Gdy pogoda na zewnątrz bywa zmienna, a w nocy temperatura spada poniżej zera osoby bezdomne, starsze czy bezradne są szczególnie zagrożone wychłodzeniem, dlatego w ramach codziennej służby policjanci sprawdzają pustostany, opuszczone miejsca, garaże, altany i klatki schodowe, by pomóc najbardziej potrzebującym.

Przypominamy, że co roku od 1 listopada do 31 marca całodobowo działa bezpłatna infolinia pod numerem telefonu 987 dla osób potrzebujących zapewnienia schronienia, obejmująca teren całego województwa śląskiego. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Informacje o miejscach, w których przebywają osoby bezdomne można przekazywać za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (wybierając kategorię "bezdomność") lub bezpośrednio swojemu Dzielnicowemu.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców miasta i powiatu, by nie pozostawali obojętni na osoby potrzebujące naszego wsparcia. Czasem wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112 i powiadomić służby, by uratować komuś życie.

Plakat akcji z napisem: pomoc bezdomnym w okresie zimowym na terenie województwa śląskiego, całodobowy bezpłatny numer telefonu 987 oraz podane numery alarmowe do służb

  • policjanci wewnątrz opuszczonego budynku schodzą po schodach, na ścianach widać graffiti
  • na pierwszym planie rozrzucone śmieci, w tym dziecięcy but, w tle policjant wychodzący z pomieszczenia
  • policjant schyla się i zagląda do okienka w opuszczonym budynku
  • policjant wychodzi z pustostanu, na ziemi lezą rozrzucone śmieci
  • policjant w jedynym z pomieszczeń pustostanu, w którym widać rozwieszone spodnie typu jeans i materac
  • rozrzucone śmieci w pustostanie - zbliżenie na potargana kołdrę, w tle stara walizka
Powrót na górę strony