Wiadomości

Świetlisty powiat częstochowski

Data publikacji 26.10.2022

Komenda Miejska Policji w Częstochowie wspólnie ze Starostwem Powiatowym zainaugurowała dzisiaj akcję profilaktyczno-edukacyjną „Świetlisty powiat”. W ramach kampanii policyjni profilaktycy będą przeprowadzali prelekcje w szkołach, ucząc dzieci z klas młodszych prawidłowych zachowań na drodze. Wszystko po to, by zawsze bezpiecznie docierały do szkoły i z niej wracały.

Szef częstochowskiego garnizonu młodszy inspektor Dariusz Kiedrzyn i Starosta Częstochowski Krzysztof Smela pojawili się dzisiaj w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mykanowie, celem zainaugurowania akcji „Świetlisty powiat”. Punktualnie o godzinie 9.00 na najbardziej ruchliwej drodze przy Szkole policjanci i przedstawiciele samorządu uczyli dzieci prawidłowych zasad bezpieczeństwa przy przechodzeniu przez jezdnię. Każdy uczeń otrzymał tez odblaskowy plecak i przywieszkę do plecaka.

Policjanci przypomnieli uczniom, że pieszy pod żadnym pozorem nie może wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Musi zdawać sobie sprawę, że żaden pojazd w miejscu się nie zatrzyma. Przed wejściem nawet na oznaczone przejście dla pieszych musi się rozejrzeć i upewnić, że wszyscy uczestnicy ruchu go dostrzegli i może bezpiecznie przejść na drugą stronę. Wprawdzie pieszy ma pierwszeństwo, gdy znajduje się na przejściu dla pieszych lub gdy na nie wchodzi, ale nie oznacza to, że może na nie wchodzić „z marszu” wprost pod koła jadącego pojazdu. Będąc już na jezdni nadal musi wykazać się ostrożnością i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Na przykładzie przejścia, znajdującego się w pobliżu Szkoły mundurowi omówili także zasady prawidłowego przechodzenia przez przejście dla pieszych, na którym znajduje się pośrodku wysepka. Większość osób jest przekonanych bowiem, że znajdując się na wysepce to nadal ma pierwszeństwo. Otóż nie, bo stojąc w obrębie wysepki pieszy znajduje się w strefie tak zwanego azylu i zejście na drugą część przejścia wymaga respektowania zakazu wchodzenia bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd.

Rozpoczęte dzisiaj działania w ramach akcji „„Świetlisty powiat”mają na celu podniesienie świadomości najmłodszych uczestników ruchu drogowego o czyhających na drodze zagrożeniach. W ramach akcji profilaktycy z ruchu drogowego i prewencji będą odwiedzali placówki oświatowe na terenie powiatu częstochowskiego, gdzie będą rozmawiali o bezpieczeństwie na drodze, w domu, podczas zabaw na podwórku czy przy kontaktach z osobami obcymi.

  • policjanci i uczniowie na chodniku przy ruchliwej ulicy
  • policjant i pracownica Starostwa przeprowadzają przez jezdnię za rękę ucznia
  • Komendant Miejski udziela wywiadu mediom
  • policjant z odblaskiem przypiętym do munduru - zbliżenie na odblask, w tle dzieci z odblaskowymi workami na plecach
  • policjant w sali lekcyjnej przeprowadza prelekcję dla uczniów siedzących w ławkach
  • zdjęcie grupowe - uczniowie, policjanci i przedstawiciele starostwa

Film Swietlisty_powiat.mp4

Pobierz plik Swietlisty_powiat.mp4 (format mp4 - rozmiar 45.14 MB)

Nagranie audio audiodeskrypcja.m4a

Pobierz plik audiodeskrypcja.m4a (format mp3 - rozmiar 401.28 KB)

Powrót na górę strony