Wiadomości

Niebezpieczny początek tygodnia na częstochowskich drogach

Data publikacji 20.10.2022

Od poniedziałku do środy na drogach Częstochowy i powiatu doszło do 26 kolizji i 8 wypadków, w tym do 1 śmiertelnego. 4 poważne wypadki miały miejsce na przejściach dla pieszych. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o ostrożność i rozsądek… bo życie mamy tylko jedno!

Od początku roku na drogach Częstochowy i powiatu w 45 wypadkach drogowych z udziałem pieszego zginęło 8 osób, a prawie 40 zostało rannych. Do większości z nich doszło na terenie naszego miasta, a w ponad 50% na oznakowanych przejściach dla pieszych.
Tylko od poniedziałku do środy częstochowska drogówka obsłużyła 40 zdarzeń drogowych, w tym 5 z udziałem pieszego.
W poniedziałek rano przy ulicy Sabinowskiej 51-letni kierujący osobowym renault nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych. Pieszy z obrażeniami trafił do szpitala. Jak się okazało, kierowca znajdował się w stanie nietrzeźwości.
Tego samego dnia przy ulicy Nowowiejskiego 70-letni kierujący mercedesem nie ustąpił pierwszeństwa 83-letniej pieszej, przechodzącej przez przejście. W wyniku odniesionych obrażeń kobieta zmarła na miejscu. W tym samym miejscu i czasie doszło też do innego zdarzenia – w wyniku gwałtownego hamowania autobusu, dwie pasażerki w wieku 18 i 12 lat przewróciły się i doznały niegroźnych obrażeń. Trafiły do szpitala na badania.
Od początku roku przy ulicy Nowowiejskiego doszło już do 34 zdarzeń drogowych, w tym do 6 wypadków, w których zginęło 2 pieszych. Z uwagi na rosnącą liczbę zdarzeń, do jakich dochodzi w tym miejscu, częstochowska drogówka będzie wnioskowała o wyznaczenie na tej ulicy strefy ograniczonej prędkości.
We wtorek natomiast doszło do 3 zdarzeń z udziałem pieszych na terenie Częstochowy. Przy ulicy Nowowiejskiego kierująca chryslerem potrąciła na oznakowanym przejściu dla pieszych 39-letnią kobietę. Na szczęście piesza nie odniosła poważnych obrażeń. Tego samego dnia przy ulicy Okulickiego doszło do potrącenia 78-letniej pieszej wchodzącej na przejście dla pieszych przez kierującego autobusem komunikacji miejscowej. 78-latka w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Również we wtorek na ulicy 7 Kamienic kierujący dostawczym renault najechał na 76-letniego pieszego wchodzącego na przejście dla pieszych. Mężczyzna z poważnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Wszczęte w sprawach wypadków drogowych postępowania wyjaśnią dokładne ich okoliczności i przyczynę.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozsądek i szczególną ostrożność na drodze!

Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu oraz wchodzącemu na nie. W miejscach, gdzie występuje wzmożony ruch pieszych należy w pierwszej kolejności zwolnić i stosować zasadę ograniczonego zaufania.
Uwaga! Przy prędkości uderzenia pojazdu w pieszego wynoszącej 30 km/h, pieszy ma ponad 90% szans na przeżycie wypadku, przy 50 km/h, pieszy ma 40 do 60% szans na przeżycie wypadku, natomiast przy 70 km/h, pieszy nie ma prawie żadnych szans na przeżycie wypadku.

Przypominamy najważniejsze zasady, które obowiązują pieszych!

  • Pieszy, co do zasady, poruszając się po drodze, ma obowiązek ustępować miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi, poza przypadkami, gdzie pieszemu przysługuje pierwszeństwo, jak choćby na wyznaczonym przejściu dla pieszych. Piesi powinni więc zachować szczególną ostrożność nie tylko po to, aby spełnić obowiązek ustawowy, ale przede wszystkim, by zadbać o własne życie i zdrowie;
  • Pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd - również na przejściu dla pieszych. Pieszy musi więc ocenić, czy wchodząc na jezdnię, da szansę kierowcy na bezpieczne zatrzymanie się. Zabrania się wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
  • Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów, ale pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów.
  • Piesi decydują o swoim bezpieczeństwie również w innych sytuacjach drogowych. Ustawowy obowiązek używania elementów odblaskowych spoczywa na pieszych przy poruszaniu się po zmroku po drodze poza obszarem zabudowanym, jednak używajmy odblasków również w mieście. Nawet mały element odblaskowy może uratować nam życie.

 

 

Powrót na górę strony