Wiadomości

„Świeć przykładem” z częstochowską drogówką

Data publikacji 17.10.2022

Od początku października policjanci z Częstochowy odwiedzili ponad 20 szkół i placówek oświatowych. W ramach akcji „Świeć przykładem” rozmawiali z uczniami o bezpieczeństwie podczas poruszania się po drodze.

Opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok, mokra, często pokryta liśćmi, a przy tym śliska jezdnia to czynniki pogarszające warunki drogowe. Jedne powodują duże ograniczenie widoczności, drugie zaś zdecydowanie wydłużają drogę hamowania. Te zmienne warunki atmosferyczne mają wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, dlatego policjanci z częstochowskiej drogówki prowadzą liczne akcje profilaktyczne i docierają do dzieci i młodzieży szkolnej, bo „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

Od początku października odwiedzili 24 placówki oświatowe i spotkali się z blisko 1,5 tys. uczniów. Informowali o tym, jakich zasad należy przestrzegać, by być bezpiecznym na drodze. Mundurowi w białych czapkach uświadamiali uczestnikom spotkań, że żaden samochód w miejscu się nie zatrzyma, dlatego przed wejściem na jezdnię należy rozejrzeć się i dać szansę kierującym, by ich dostrzegli. W ramach kampanii „Świeć przykładem” uświadamiali też pieszych i rowerzystów jak ważna jest widoczność na drodze, ponieważ samochód poruszający się po drodze po zmroku z włączonymi światłami mijania oświetla około 40 m jezdni, a pieszy ubrany w ciemne ubrania bez elementów odblaskowych widoczny jest z odległości około 20-25 m. Z tego względu podstawowym wyposażeniem każdego pieszego i rowerzysty powinny być odblaski, które mogą zwiększyć jego widoczność do 150 a nawet 300 m.

Przepisy ruchu drogowego nakazują poruszającym się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszają się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Jednak dla własnego bezpieczeństwa, odblaski powinniśmy nosić o każdej porze i nawet w obszarze zabudowanym.

 

 

  • policjantka z ruchu drogowego przeprowadza grupę dzieci przez przejście dla pieszych
  • policjantka z ruchu drogowego przeprowadza grupę dzieci przez przejście dla pieszych
  • policjantka z ruchu drogowego przeprowadza grupę dzieci przez przejście dla pieszych
  • maskotka policyjna - Sznupek pozuje do zdjęcia z grupą przedszkolaków ubranych w kamizelki odblaskowe
  • policjantka rozmawia z dziećmi o bezpieczeństwie - w tle radiowóz
  • przedszkolaki w kamizelkach odblaskowych oglądają radiowóz
Powrót na górę strony